Министърът на земеделието и храните Георги Тахов участва в церемонията по откриването на 7-ия Диалог Китай–ЦИЕ по сътрудничеството в областта на митническата инспекция и карантината, който се провежда в град Нинбо, Китайска народна република. Той акцентира върху темата на тазгодишния диалог – „Умни митници, безопасни селскостопански храни, устойчива търговия“, като посочи, че инициативи в тази посока създават възможности за ускоряване на митническите процедури и повишаване на сигурността на международните аграрни вериги за доставки.
В рамките на визитата си министър Тахов проведе двустранна среща със заместник-министъра и член на Комитета на Китайската комунистическа партия в Генералната митническа администрация на КНР Джао Дзънлиен. Двамата обсъдиха възможности за ускоряване на конкретни процедури, включително за износ на българска пшеница, рапичен шрот, фуражи със съдържание на животински протеин и рибни продукти от див улов.
Заместник-министър Джао увери министър Тахов, че повдигнатите днес от българска страна въпроси ще бъдат решени приоритетно в кратко време. Той посочи отговорните служители от екипа му за всяка една от приоритетните процедури.
Министър Тахов информира, че съвместната работа между Министерството на земеделието и храните, Българската агенция по безопасност на храните и Генералната митническа администрация на КНР продължава активно – от 39 стартирани процедури, 11 вече са успешно финализирани с подписани протоколи и двустранно одобрени сертификати.
В края на срещата заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева заедно със заместник-министър Джао подписаха Протокол за фитосанитарните изисквания при износ на шафран от България за Китай, което отбелязва още една успешна стъпка в процеса на отваряне на китайския пазар за български продукти.
По-късно през деня министър Тахов откри новата локация на Офиса за контакти и Постоянния павилион на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). В изказването си той подчерта значението на Центъра като платформа за задълбочаване на търговските връзки и сътрудничеството между страните от ЦИЕ и Китай в сферата на земеделието и храните. В момента в постоянния павилион на Центъра са изложени мостри на стоки от компании от България, Румъния, Словения и Унгария.
В рамките на 4-тото Изложение Китай–ЦИЕ и Международното изложение за потребителски стоки, което се провежда в град Нинбо (22 до 25 май 2025 г.), Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и ЦИЕ участва с щанд, на който свои продукти излагат 12 фирми от България, Унгария и Словения.