Когато министърът на земеделието на Япония заяви, че не му се налага да купува ориз, защото поддръжниците му подаряват в изобилие, той се надяваше да предизвика смях. Вместо това Таку Ето предизвика възмущение - и то достатъчно, за да го принуди да подаде оставка, съобщи БиБиСи.
Япония е пред първата си от десетилетия криза на разходите за живот, в която оризът заема съществена част. Цената на любимата зърнена култура в Страната на изгряващото слънце се е увеличила повече от два пъти през последната година, а вносните сортове са рядкост. Ето се извини, като заяви, че е „прекалил“ с коментарите си и веднага подаде оставка, след като опозиционни партии заплашиха с вот на недоверие срещу него.
Недостигът на ориз в Япония е причинявал политически кризи и преди. Бунтове заради покачващата се цена на ориза дори свалиха правителство преди повече от сто години. Японците коментират, че политиците не пазаруват в супермаркети и затова не разбират тревогите на населението. Хората се опасяват, че ще бъдат принудени да намалят консумацията на ориз заради драстичното му поскъпване.
Аграрните икономисти казват, че правителството е направило грешна преценка за производството на основната храна в Япония.
Допреди 30 години оризът е бил под пряк контрол на изпълнителната власт. Дори и след разхлабване на мерките, земеделското министерство е публикувало ежегодно оценки за търсенето, за да могат фермерите да преценят върху колко площи да засеят ориз.
През 2023 и 2024 г. обаче оценките се оказали грешни. Било обявено, че за потреблението са необходими 6,8 милиона тона (извън запасите), докато действителното търсене е било 7,05 милиона тона. То е по-голямо от обичайното заради многото туристи.
Действителното производство е било дори по-ниско от прогнозата: 6,61 милиона тона. Освен това и качеството му е било лошо заради прекомерно високите летни температури.
Производителите на ориз обясняват, че от години не печелят достатъчно от производството. Разходите за 60 кг ориз са приблизително 18 500 йени (223,20 лв; 3,72 лв./кг.), а цената, на която се е изкупувал доскоро, е била 19 000 йени (229,23 лв.; 3,82 лв./кг).
Сега изкупната цена на ориза е драстично променена и се движи между 8 и 10 лв. за килограм.
Въпреки че по-високите цени са лоша новина за купувачите, това означава, че много затруднени фермери най-накрая ще могат да печелят пари.