Симона Бакарети,-представител на Европейската изпълнителна агенция по климата, инфраструктурата и околната среда дава висока оценка на екипа, изпълняващ проекта "Мерки за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България", финансиран от програма LIFE на Европейския съюз, съобщиха от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ).
Събитието се проведе в сградата на Югоизточното държавно предприятие (ЮИДП) в Сливен и събра представители на всички партньори по проекта, в това число и от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), Североизточно държавно предприятие (СИДП), БДЗП и ЮИДП.
Нови 101 двойки от вида малък креслив орел са установени на територията на България, съобщи Димитър Демерджиев от Българско дружество за защита на птиците.
Проектът стартира през 2019 г. и ще приключи на 1 август тази година. Основната му цел е дългосрочното опазване на малкия креслив орел – застрашен вид, срещан в определени региони на България. Изпълнението на проекта включва както теренни проучвания и мониторинг на вида, така и горскостопански дейности, подобряващи състоянието на местообитанията.
„Територията на ЮИДП е най-важната за малкия креслив орел в България. Именно тук е концентрирана голяма част от популацията“, подчерта Демерджиев.
Росен Райчев, заместник изпълнителен директор на ИАГ и ръководител на проекта, посочи, че сред отчетените резултати са стабилизирана популация на вида, подобрени условия за гнездене, както и по-добра информираност на местното население, ловци и земеделци. „Отчитаме подобрени взаимодействия между държавата и неправителствения сектор, както и устойчиво управление на горските територии с фокус върху опазването на биологичното разнообразие“, допълни той.
Николай Василев - началник на отдел в дирекция "Търговски дружества и държавни предприятия“ в Министерство на земеделието и храните, представи извършените дейности и постигнатите резултати. Координатор на проекта е инж. Златка Азманова – заместник-директор на ЮИДП.
По време на теренния мониторинг в района на Средец и Странджа планина бяха посетени ключови местообитания на малкия креслив орел. „Щастлива съм от постигнатото и съм сигурна, че резултатите от теренните посещения ще затвърдят добрата работа. Благодаря за професионализма и се надявам да си сътрудничим и в бъдеще“, заяви в заключение Симона Бакарети от CINEA.