Само два проектозакона се очаква да бъдат приети от Министерския съвет до края на юни и те са вписани в одобрената от кабинета законодателна програма. По-важният се отнася до измененията в Закона за водите, по който съвместно работят министерствата на околната среда и водите (МОСВ), на земеделието (МЗХ), на здравеопазването (МЗ) и на регионалното развитие и строителството (МРРБ).
Двете цели, които се очаква да бъдат изпълнени са свързани с транспонирането на еврорегламент 741 от 2020 г. за минималните изисквания за повторно използване на водата, както и за усъвършенстване на нормативната стратегическа рамка за интегрираното управление на водите, в т. ч. опазване и подобряване състоянието на водите, постигане и поддържане на добро количествено, химично и екологично състояние на водните тела на територията на Република България и на околната среда в морските води.
Законът въвежда система от санкции при неизпълнение на минималните изисквания за повторно използване на водата. Ще бъдат определени и компетентните органи за разрешаване на дейността и за контрол на изпълнението. С новите разпореби се очаква да станат факт минималните изисквания за повторно използване на водата за напояване, при осигуряване на безопасност за човешкото здраве и околната среда и хармонизиране на изискванията на националното законодателство с изискванията на ЕС в областта на управлението на отпадъците.
Ще бъде облекчена административната тежест с разширяване на отговорностите на местната власт, свързани с управлението на битовите, строителните и масово разпространените отпадъци. Засилва се и контролът върху дейността на лицата, извършващи дейности с отпадъци, както и организациите по оползотворяване и на лицата, които изпълняват задълженията си индивидуално. Преодоляват се идентифицирани проблеми при прилагането на Закона за управление на отпадъците.
Промените в Закона за храните предвижда да се повиши ефективността на официалния контрол по агрохранителната верига и повишаване сигурността за потребителите по отношение на храните. Подпомагане на производителите на храни с традиционни характеристики, като им се предоставят възможности за развитие и конкурентоспособност.
С този поректозакон се предлагат изменения в заключителните разпоредби на още 7 закона - Закон за управление на агрохранителната верига; Закон за лекарствените продукти в хуманната медицина; Закон за здравното осигуряване; Закон за фуражите; Закон за собствеността и ползването на земеделските земи; Закон за защита на растенията; Закон за горите.