Коренът на растенията е орган, без който животът им е невъзможен, защото ги държи и закотвя в почвата, абсорбира влагата, а заедно с нея в растенията постъпват и разтворените хранителни вещества. Когато поставим семето в благоприятна среда в почвата, то незабавно получава топлина, влага и въздух. Тогава в него започват да протичат сложни биохимични процеси, вследствие на което постепенно набъбва, а след това и покълва.
Първият кълн, който се появява – това е коренът на растението. Предстои подготовката на семето за развитие на надземната част, отваряне на семеделните листа, здраво закрепване към повърхността на почвата и последващ растеж. Тогава растението се нуждае от подхранване. За него вече ще бъде отговорна кореновата система, което неотложно налага да положим сериозни грижи за нейното развитие.
Какво е важно за развитието на кореновата система на разсада?
Правилното развитие на кореновата система се улеснява основно от умерена влажност на почвата, фосфор в достъпна форма и спазване на температурния режим за съответната култура.
При различните растения кореновата система има различен капацитет и активност на усвояване на хранителните вещества. Важно е да знаем, че не цялата коренова система може да всмуква влагата с разтворените в нея хранителни вещества. Основна абсорбционна способност имат младите растящи корени – кореновите власинки. С напредване на възрастта на растенията те се втвърдяват, покривайки се с коркова обвивка и губят тази си способност.
При прекомерно овлажняване на почвата се развиват гниещи процеси и загуба не само на власинките, но и на цялото растение. На съвсем ранен стадий от развитието на разсада се получава сечене, при което растенията полягат като покосени и не е възможно да бъдат спасени. На по-късен етап преовлажняването също може да бъде причина за загниване не само на подземните, но и надземните части на растенията.
Познавайки тези особености на подземната част на растенията, поливането на разсада не трябва да се извършва в близост до стъблото, а на разстояние.
При пикиране или при засаждане на разсада на постоянно място младите корени се увреждат. Поглъщането на влага и хранителни вещества от растенията намалява за известно време и развитието спира, при което има изтичане на пластични вещества към кореновата система. Едва след като е възстановена, развитието на растението продължава.
При различните култури тези процеси протичат по различен начин и по тази причина е препоръчително пипер, патладжан и растенията от семейство Тиквови да не се пикират, а да се засяват директно или в отделни контейнери. Доматите приемат пикирането най-добре.
За развитието на корените културите се нуждаят от фосфор в достъпна форма. Колкото по-развита е нарастващата част на корените, толкова по-активно е усвояването на влага и хранителни вещества. Обикновено това се случва по време на залагане на бутоните и цъфтеж. Ако по някакви причини засаждането на постоянно място на разсада се осуети и започне развитие на цветни пъпки, тогава поливането и подхранването трябва да се увеличат.
От надземните части на растенията също има процеси на оттичане на органични вещества, образувани в листния апарат, но към кореновата система.
Пълноценното израстване на кореновата система на разсада е много важно за по-нататъшното развитие на културите и плододаването, защото тя отделя вещества, с помощта на които недостъпните хранителни вещества се преобразуват в достъпна за растенията форма. Основното подхранване на растенията с помощта на корените се извършва от слабо концентрирани почвени разтвори на минерални соли.