Начало » Новини » Коментари
09.12.2024 г.

„Черната златка“ се превръща в бич за овошките - както чумата за овцете

Фермери падават сигнал
„Черната златка“ се превръща в бич за овошките - както чумата за овцете

Ларвите на вредното насекомо Снимка: Руска Бонева

Точно както шарката и чумата по овцете се превърнаха в бич за животновъдите това лято, така и новопоявилият се унищожителен бръмбар за корените на овощните дръвчета, наречен „черната златка“, е на път да фалира доста овощари, особено в Сливенска област и редица други райони от страната. За това сигнализираха членове на Браншовата камара „Плодове и зеленчуци“, които тази година са изкоренили десетки, дори стотици декари с костилкови насаждения – череши, праскови, сливи, кайсии, изсъхнали заради кореноядното насекомо.

За Руска Бонева от Новозагорско, която от девет години със семейство си отглежда две големи градини, 2024 година е фатална, защото още през февруари заради масовото нападение от златка се наложило да изкоренят цялата градина от 60 декара със сливи и кайсии. През есента обаче дръвчетата и във втората й градина от 18 декара са започнали да съхнат, така че тя вече е подала заявление в областната земеделска служба, въпреки че досега няма сигнали оттам, че подобни загуби ще бъдат обезщетявани. На места държавната администрация съобщавала, че до тях не са постъпвали заявления за щети от черна златка, което не отговаря на истината, посочиха земеделци.

От колеги научавам, че този бръмбар е започнал да напада и семковите насаждения, с други думи – насекомото се превръща с смъртоносна и неунищожима заплаха, каквато е чумата по овцете. Сигнализирам, защото положението в съседната област – Сливенско, са направо застрашителни, колеги с по 100 декара градини изкореняват дръвчетата, чиито корени“ са напълно проядени“, посочи Бонева в интервю за синор.бг.

Черна златка

В последния си бюлетин от началото на декември т. година експертите на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) съобщават, че „през последните години тенденцията в развитието на черна златка е към постепенно разширяване ареала на разпространение и увеличаване броя на нападнатите и унищожени растения. Неприятелят е в подем и бележи ръст в популацията и разпространението си. Този проблем назрява, но през вегетационния сезон на 2024 г. е силно изразен, в резултат на топлата зима и изключително високите температури през пролетта и лятото“.

Днес в Троян представители на Българската асоциация "Биопродукти", Националната асоциация за биологична растителна защита, органични торове и иновативни технологии и асоциацията на малинопроизводителите провеждат семинар за борбата и с този вредител. От опита на земеделците, които са изкоренили дръвчетата си, обаче се вижда, че немалка част от препаратите, ползвани срещу този дървояд, са безсилни да унищожат ларвите му, които подземно прояждат корените. И овошките умират!

Има колеги с неправилни сващания, които смятат, че, след като техните градини не са нападнати, вината е в нас, защото, виждате ли, не сме приложили необходимите агротехнически мероприятия. Ще подчертая, че повечето от засегнатите овощари сме с богат опит и със сигурност следим всичко, свързано с опазването на дръвчетата. Именно затова и настояваме държавата да предприеме мерки за компенсиране на нашите унищожени градини, защото ефективен препарат срещу „черната златка“ няма, а разпространението й е като при чумата“.

Черна златка

И Бонева, и много овощари, засегнати от този коренов дървояд, настояват държавата да предвиди обезщетения, тъй като всички те са инвестирали в градините си с капково напояване или противоградни защити. Самата Боневе не е ползвала европейско подпомагане за засаждане на дръвчетата, нито пък за напоителната система във всичките й градини, както и 18-те декара, които са пред изкореняване заради златката.

Синор.бг попита МЗХ и БАБХ дали държавната адмвинистрация ще въведе защита за овощарите, засегнати от тази напаст. Очакваме отговор за защитните политики, които е важно да бъдат предприети навреме.

Екатерина Стоилова

„Черната златка“ се превръща в бич за овошките - както чумата за овцете
8460
 

Последни материали
Виж
Винаги доволни с Квелекс® - ефективно решение за борба с широколистните плевели
Фермерите в Гърция стягат редиците за масови протести
Пазар зърно
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Тестовете не потвърдиха второ огнище на шап в Германия
Цените в края на 2024 година са с около 18 на сто надолу на годишна база
Реколтата от картофи в Полша нарасна, но при съмнително качество
При месата като цяло и при яйцата е отчетен ръст
Производството на свинско в Китай намаля за пръв път от 4 години
Свързани материали
Виж
Приложение
Тагетисът защитава растенията от вредители, обогатява и почвата
Нападат дори пипера
Голям луков листояд и луков скритохоботник
Научни изследвания
Колорадският бръмбар вече има нов враг – копърът!
Прогонете нахалника от картофите
Навиците на колорадския бръмбар
Бръмбарът грапав бегач е открит за първи път от 50 години
Подновяват теренни проучвания върху местообитанията на редки животни и насекоми
Как да се предпазим
Малиновият бръмбар може да унищожи цялата реколта
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини