Засаждането на разсада на постоянно място е важен етап при отглеждането на различни зеленчукови култури. Ако познаваме правилата за пресаждане и особеностите на отделните растения, тогава можем лесно да презасадим, като същевременно осигурим благоприятни условия за растежа и развитието на зеленчуците. При правилен избор на място, почва и грижи, можем да се радваме на богата реколта.
Как да намалим стреса на разсада при пресаждане?
При смяна на средата и условията за отглеждане е съвсем естествено растенията да изпитват стрес. Можем да го намалим, ако спазваме следните условия:
1. Разсадът трябва да се пресажда в хладната част на деня – сутрин или вечер, но може и през деня в облачно време, за да се избегне прегряване и изсушаване на корените.
2. Поливане разсада с вода 1-2 часа преди разсаждане, за да може почвата да се овлажни добре и да се запази целостта на кореновата система при изваждане от контейнера.
3. Прехвърлянето на разсда в земята трябва да става възможно най-скоро, за да се избегне изсушаване на корените.
4 Разсадът не трябва да се изважда от контейнера, ако земята е прекалено суха или прекалено влажна. Важно е да има достатъчно време тя да се овлажни достатъчно и равномерно.
5. Твърде дълбокото засаждане на растенията може да доведе до задушаване на корените, което ще има негативен ефект върху последващото развитие на кореновата система.
6. Осигуряване на защита за младите растения от въздействието на силно слънце и вятър (при необходимост), като се използва защитен материал или тента.
7. Правилно поливане на разсада, за да се поддържа влажна почвата около растенията, но да не се преовлажнява, защото корените могат да загният.
8. Подхранването на разсада се прави 2-3 седмици след засаждането му на постоянно място, като това ще му помогне да се адаптира по-лесно към новите условия.
Кое е оптималното време за пресаждане на разсада на открито?
Оптималното време за пресаждане зависи преди всичко от вида на растенията и от климатичните условия на региона. Като общо може да се следи температурата на почвата, която трябва да бъде над 11-12 градуса по Целзий. При ниски температури растенията преустановяват развитието си, а в някои случаи могат да настъпят необратими изменения, които да доведат до гибел.
Как да ускорим адаптацията след засаждането на разсада на постоянно място?
За по-бързата адаптация на растенията към новите условия е необходимо следното:
– постепенно привикване на разсада с новите условия, като се увеличава времето за престой на открито и под прякото въздействие на слънцето;
– поддържане на оптимална влажност на почвата, като не се допуска преовлажняване и пресушаване;
– осигуряване на достатъчно светлина, за да може разсада да фотосинтезира нормално и да укрепва кореновата система;
– осигуряване на всички необходими за растежа и развитието макро- и микроелементи;
– третирането на разсада със стимуланти за растеж и имунитет, което е важен фактор за по-бързото му адаптиране в новите условия.
Възможно е някои растения да не оцелеят след пресаждането, но трябва да потърсим и установим причините, довели до това. Така ще можем да се справяме успешно при пресаждането на растенията на постоянно място.