Корените на растенията изпълняват различни механични и физиологични функции. По-важни от тях са поглъщането на вода и хранителни вещества от почвата и предаването им към надземните части. В допълнение корените помагат на растенията да се закрепят в почвата, което ги прави по-малко чувствителни към въздействието на атмосферните въздействия – силен вятър, дъжд и др.
С помощта на корените се осъществява връзката на растенията с полезните микроорганизми, които населяват горния почвен слой и помагат за синтеза и натрупването на полезни вещества, необходими за растежа и развитието им.
Науката опровергава широко разпространеното схващане, че корените разчитат на издънките за своето развитие.
Корените на растенията имат собствен “термометър” за измерване на температурата на почвата около тях и съответно регулират растежа си. Научен екип от специалисти демонстрира, че корените имат своя собствена система за възприятие и реагиране на температурните условия. Тези резултати могат да помогнат за използването на нови подходи при отглеждане на растенията.
Изследователите използват климатични камери, за да установят как доматите, кресонът и зелето реагират на промяната на температурата на околната среда, като я повишават от 20 на 28 градуса по Целзий.
Досега се предполагаше, че надземната част на растенията контролира всички процеси в тях и действа като “предвател на дълги разстояния”, който сигнализира на кореновата система, че трябва да промени растежа си. Тази идея вече е опровергана чрез съвместната работа на няколко специализирани научни екипа от Лайбниц, Цюрих и Кьолн.
В един от експериментите учените отрязват надземните части на домати, кресон и зеле, но оставят корените да продължат растежа си. Установено е, че корените на тези растения продължават да се развиват при повишени температури по същия начин, както растенията с непокътнати надземни части. По-високата температура стимулира деленето на клетките и корените продължават да растат, като стават по-дълги.
Учените използват в експериментите си и растения мутанти, присадени върху корените на нормални домати, кресон и зеле, чиито издънки те вече не могат да откриват и реагират на високите температури. В този случай корените продължават да растат и се развиват по обичайния начин, защото реагират на температурата в почвата, а надземната част не оказва никакво влияние.
От проведените експерименти става ясно, че кореновите клетки увеличават производството на хормона на растежа ауксин, който достига до върховете на корените. Там ауксинът стимулира деленето на клетките и позволява на корените да проникнат по-дълбоко в почвата. Тъй като топлината и сушата обикновено вървят в тандем, има смисъл растенията да се възползват от по-дълбоките и по-хладни слоеве на почвата, които задържат повече вода. Дълбокото поливане в този случай ще помогне на тези култури да извличат вода от по-дълбоките почвени слоеве.
Учените отдавна са разбрали как надземните части реагират на високите температури. Техните клетки също произвеждат повече ауксин, но те имат по–различен начин на реакция от корените. Клетките на стъблата се удължават и те стават по-високи и тънки, а листата се стесняват и отдалечават едно от друго.
Изследването дава нови идеи за растениевъдството. Поради климатичните промени растежът на корените става още по-важен за селекцията. Това ще помогне за ефективната подготовка на растенията за стреса по време на суша и за постигане на дългосрочни стабилни добиви.