Начало » Новини » Страната
01.12.2023 г.

Защо е важно растенията да са на светло и да бъдат предпазени от горещини?

Фактори за растежа
Защо е важно растенията да са на светло и да бъдат предпазени от горещини?

sinor.bg

Сезонът вече е приключил и е удобно време да се върнем от практиката към теорията. Много важно е да познаваме добре всички фактори, които оказват влияние върху растежа и развитието на различните култури и съответно на добивите. При отсъствие или недостиг само на един от тях реколтата може да бъде оскъдна, а може и да се провали.

За нормалния растеж и развитие на растенията те имат нужда от хранителни вещества - освен макро- и микроелементи, необходими са още топлина, светина, влажност на почвата и въздуха. Всяка култура има свои собствени изисквания към параметрите на тези фактори и никой от тях не може да бъде заменен от друг. Например, дефицитът на фосфор не може да бъде заменен с излишък на калий или друг елемент, а липсата на светлина не може да бъде компенсирана с топлина.

Установено е, че добивите от всяка култура или по-скоро намаляването им се влияят от фактора, който е минимален. Ако в оранжерия, където се отглеждат краставици, са създадени оптимални условия за хранителна среда, влажност, температура на почвата и въздуха, но тя се намира на сенчесто място, тогава реколтата ще се определя именно от този липсващ фактор, който в случая е светлината. Растежът на добивите ще зависи пряко от увеличаването на фактора осветеност, който е минимален. Това е доказано от закона за минимума, описан от немския учен Юстус фон Либих през 1840 година.

Получаването на максимални добиви е възможно само при постоянно наличие на всички жизнени за растенията фактори и в достатъчни количества.

За нагледно описание на закона се използва „бъчвата на Либих“. Всяка дъска от бъчвата представлява един от факторите, а височината на дъската е неговото количествено измерение. Колкото по-ниско е количеството на даден фактор, толкова по-къса е съответстващата му дъска. Това ясно показва, че не можем да напълним бъчвата с вода по-високо от най-късата дъска, а само като увеличим нейната дължина.

бъчвата на Либих

Такъв е и проблемът с краставиците в оранжерията, където въпреки изобилието на всички фактори, има сериозен недостиг на светлина, а добивът може да бъде увеличен само чрез увеличаване на осветеността.

Установено е, че не само минималната, но и максималната граница на всеки един от факторите е от значение за живота на растенията. Прекалено високите стойности на даден фактор го превръщат в затормозяващ, което съответно води до намаляване на добивите. Растенията могат да бъдат увредени поотделно от излишна топлина, светлина, влага и дори от един микроелемент.

Високите температури това лято са показателни и много производители не успяха да спасят реколтата. Познавайки значението на всеки фактор и влиянието му върху развитието на растенията, наложително е да се избира правилно място и да се осигуряват необходимите условия за всяка определена култура. Важно е да се знаят изискванията и към количествената стойност на всеки фактор.

В малките градини има слънчеви участъци и сенчести зони. Правилното местоположение на всяка култура съществено увеличава потенциалната реколта.

Според изискванията към интензивността на светлината зеленчуковите култури могат да бъдат разделени на три групи.

Най-светлолюбиви са доматите, краставиците, тиквичките, пиперът, патладжанът и бобовите култури. Желателно е да се поставят в най-слънчевите зони.

Втората група са по-малко взискателни към слънчевата светлина и включва: лук, моркови, магданоз, салатно цвекло, ряпа, зеле, салати, спанак. Достатъчно за тях е да имат 4-5 часа интензивна слънчева светлина на ден, но колкото повече – толкова по-добре.

Относително устойчиви на сянка са: лук за зелен, лапад, киселец, ревен, салатно зеле.

Според изискванията към почвеното плодородие зеленчуковите култури могат да бъдат разделени на четири групи:

1-ва група са много взискателни – краставици, лук, чесън, целина, магданоз;

2-ра група са взискателни – домати, моркови, цвекло, салати, брюкселско зеле, карфиол;

3-та група са средно взискателни – бяло зеле, репички;

4-та група са ниско взискателни – киселец, лапад, ряпа, градински грах.

По отношение на влажността предпочитанията на отделните култури също се различават. Много взискателни са зелевите, листните зеленчуци и целината. Взискателни са краставиците, лукът, пиперът, патладжанът и доматите. Средно взискателни са бобовите култури, кореноплодните и сладката царевица. Най-устойчиви на суша са тиквите, дините и пъпешите.

Значително намаляване на добивите може да има и по други причини – нападение от болести и вредители, както и от кисела или алкална реакция на почвената среда, която не отговаря на изискванията на отглежданата култура.

Защо е важно растенията да са на светло и да бъдат предпазени от горещини?
4162
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Как влияе светлата част на деня върху реколтата
Председател на кооперацията в плевенското село Ореховица
Светлина Цолова: Искър е само на километър, но след ликвидацията кооперацията е без напояване
Съвети към градинаря
Какво да правим, ако разсадът се изтегля и избледнява
Важно за градинаря
Патладжанените капризи
Наука
Полиетиленови или стъклени оранжерии – полезната за растенията ултравиолетова светлина
Всички видове светлина вредят на млечните продукти
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини