Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
27.02.2019 г.

Патладжанените капризи

Важно за градинаря
Патладжанените капризи

sinor

Зеленчукът на дълголетието – така е наричан патладжанът в родината му Южна Азия. Да се получи добра реколта от южняк като синия домат може да стане и доста по на север, но важното е да се познават добре  капризите и желанията му. Известно е, че обича топлина, светлина и вода, добре реагира на подхранване.

Много по-малко се знае обаче за това, което този зеленчук не обича.

Най-напред трябва да се отбележи това, че патладжанът е растение на късия ден. Затова сроковете за засяването му задължително трябва да бъдат съобразени не само с климатичните особености на района, но и със сортовите характеристики. Растенията страдат в периодите на дълъг ден и трябва да се затъмняват.

Патладжанът не понася съседство с доматите и пипера. Това е общовалидно не само при отглеждането на разсад, но и при засаждане на постоянно място. Там той не бива да граничи и с картофи.

Патладжаните обичат плодородна почва и се развиват добре след краставици, ако те са били наторявани с прегорял оборски тор или хумус.

Синият домат не обича поливането и пръскането със студена вода. При поливане листата им трябва да се пазят от мокрене. Отлично се чувстват, когато се използва капково напояване.

Прекомерната влажност е причина за появата на въшки и гъбични заболявания, а интензивната топлина, съчетана с висока влажност, води до загуба на голямо количество завръзи. Добивите рязко намаляват, а и качеството се влошава . При продължително високи температури консистенцията на плодовете става плътна, с голямо количество семена, а кората загрубява и губи блясък. Това налага сортовете да бъдат прецизно подбрани в зависимост от климата.

Органични торове след засаждане  на растенията на постоянно място не трябва да се внасят, защото вместо добра реколта ще израснат големи храсти с много листна маса.

Патладжаните не харесват заслони от найлоново фолио, но под плътен нетъкан текстил се чувстват добре. Той може да ги предпази не само в студените дни, но и в горещините, а също и от светлината в дългите дни.

На открито се патладжанът се развива по-добре, отколкото в оранжерии и вероятността да го нападнат акари или листни въшки е много по-малка.

Патладжанените капризи
19593
 

Последни материали
Виж
Какви цели си поставя новият министър на земеделието и храните
Документи се подават до 29 април
Нов конкурс за старши експерти във фонд „Земеделие“
Особености, които трябва да знаете
При богата на калций почва понякога се раждат бедни на този елемент плодове
Томбола с награди при покупка
Започна Великденски Кооперативен Базар в София
Нормативни промени
Новите ставки за биопроизводство през 2024 г., които ще се обсъждат до 20 май
Програма за компенсиране на разходите за селскостопанска техника
Украйна отпусна 25% компенсация на фермерите за закупена техника
Свързани материали
Виж
Методи за комплексен предзимен контрол на колорадския бръмбар
Патладжани с чесън и лук
Кюфтета от тиквички и патладжани
Практично
Ето как да решите проблемите с пипера и патладжана
Свинско месо с патладжани
Полезни съвети
Как да отглеждаме патладжани
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини