Пикирането на разсада трябва да се извършва навреме – не по-рано или по-късно от необходимото. Този процес е много важен за отглеждане на здрави и силни растения. Това време се определя според датата на засяване или фазата на развитие на разсада.
Ползи от пикирането
Същността на процеса се състои в пресаждане на разсада от по-големи контейнери в по-малки, пълни с нов почвен субстрат, съдържащ необходимите хранителни вещества. В началните етапи на развитие растенията не си пречат едно на друго и могат да се развиват добре, стига в почвата да има достатъчно хранителни вещества. С времето по-силните започват да доминират, потискат по-слабите, но едните и другите изостават в своето развитие.
Изискванията на пипера за отглеждане на качествен разсад
Характерни особености при пикирането на доматите
Прищипването на основния корен е характерна особеност при пикирането на доматите. Това се прави, за да се развият странични разклонения, като по този начин укрепва кореновата система, което в бъдеще ще се отрази благоприятно върху добивите.
При високораслите сортове пресаждане на разсада може да се извърши два пъти, като второто се прави 20-22 дни след първото.
Необходимостта от пикиране се свежда до следното:
1. Преместването в отделни контейнери създава повече пространство за развитие както на кореновата система, така и за надземните части.
2. Растенията не си пречат взаимно, кореновата им система няма да се преплита, което улеснява засаждането на постоянно място в бъдеще, а адаптацията протича по-бързо.
3. При пресаждането разсадът получа нова, дезинфекцирана и хранителна почва.
4. Пресаждането е особено полезно тогава, когато разсадът е прераснал. То временно ще спре развитието на надземните части, но ще укрепне кореновата система.
Ако отглеждаме разсада без пикиране, тогава семената трябва да се засяват в единични контейнери, като във всеки се поставят по 2-3. От поникналия разсад се оставя само един – най-здравият. Периодично може да се добавя пръст за укрепване на кореновата система.
Срокове за пикиране на разсада
Някои градинари се ръководят от фазите на луната, защото с нарастването се появяват приливи и нивото на водата се повишава. Счита се, че тези промени имат благоприятен ефект върху растежа – влагата се движи от корените към надземните части и ускорява развитието.
Важно е времето за пикиране да бъде съобразено с етапа на развитие на младите растения, за да не им навредим. Разсадът трябва да има 2-3 истински листа (семеделните не се вземат предвид).
Добре е контейнерите да имат вместимост около 500 мл. Те могат да бъдат изработени от картон, пластмаса или торфени.
Едно денонощие преди пикиране растенията се обработват с Epin-Extra или друг подходящ препарат с цел намаляване на стреса.
За качествено провеждане на операцията е необходимо два часа преди пикиране почвата да се навлажни добре, за да не се повредят корените при изваждане. Основният корен се прищипва на 3-5 мм и доматените растения се засипват с пръст до семеделите, а за добър контакт тя се уплътнява внимателно с ръка. Ако сме използвали торфени таблетки за засяване, тогава разсадът се пресажда в отделни контейнери, като се спазват същите правила.
След пикиране почвата се полива обилно, като водата трябва да има стайна температура. Разсадът се оставя на полусянка за два дни, а след това светлината се увеличава.
Светлина
За доматите дневната светлина трябва да бъде около 10 часа и при необходимост разсадът се доосветява.
Директната слънчева светлина може да изгори листата, което изисква леко засенчване в интензивната част на деня.
Температура
Правилните температурни показатели оказват благоприятно влияние върху развитието на разсада. Оптималните дневни температури след пикиране са 18-20 градуса по Целзий, а нощните 15-16 градуса.
Младите и още неукрепнали растения не понасят течения и е много важно да се предпазват от студен въздух.