Начало » Хоби земеделие » Малката градина
15.03.2025 г.

Пикиране на разсада - цел и особености

Пикиране на разсада - цел и особености

Пикирането е процес на пресаждане на разсада на ново място – от общи контейнери в отделни или от по-малки в по-големи. В някои случаи това е свързано с едновременно прищипване на централния корен и зависи от вида на културата.

Тази процедура трябва да даде на разсада повече пространство и следователно повече светлина, вода, хранителни вещества и да стимулира растежа на добре развита коренова система. Въпреки това, неправилните действия при пресаждането на разсада могат да доведат до отслабване и дори до загубата му. За да избегнем това, трябва да спазваме точно правилата за пикиране, като извършваме процедурата възможно най-внимателно и да осигурим подходяща грижа за растенията след това.

Кои растения могат да се пикират?

На първо място, трябва да се отбележи, че не всички култури понасят пикирането еднакво. Някои се справят лесно след тази процедура и започват по-бързо развитие след това. Други изпитват силен стрес, боледуват и трябва да бъдем много внимателни с тях или да не ги пикираме.

Растения, които лесно понасят пикирането

Доматите са култура, която не само понася лесно пикирането, но растенията стават по-силни, ако прищипем централния корен и поставим стъблата по-дълбоко, отколкото са били. Така те развиват по-разклонена и развита коренова система.

Зеле (бяло, карфиол, броколи) – понася добре пикирането, но изисква обилно поливане след процедурата.

Целина – пикирането и помага да развие силна коренова система.

Астри, невен, петунии и много други цветя – при тези декоративни култури пресаждането обикновено се извършва няколко пъти, като постепенно се преместват в по-просторни контейнери.

Кореновата система на изброените култури се възстановява бързо след пресаждането, те започват да развиват странични корени и разсадът става по-силен.

Пиперът и патладжанът са култури, които заслужават да бъдат споменати отделно, защото не обичат да се наранява кореновата им система. Те могат да се пикират, но се възстановяват много по-бавно от останалите, често се разболяват, така че трябва да се преместват внимателно и да се пресаждат с буца пръст, за да не се наранява кореновата им система. Ако е възможно, по-добре е да се засяват в отделни контейнери (по 2-3 семена във всеки) и след това да се отстранят по-слабите растения.

Растения, които не понасят пресаждане

Краставици, тикви, тиквички – това са растения, които имат крехки и чупливи корени, които много лесно се повреждат, а след това загниват. Най-добре е семената да се засяват в отделни контейнери или торфени саксийки, за да не се пресаждат.

Дини и пъпеши – пресаждането забавя значително растежа им, така че е добре да се засяват в отделни контейнери.

Моркови, цвекло, репички – кореноплодите не понасят пресаждане. Ако коренът е повреден, тогава кореноплодите се деформират или закърняват. Те трябва да се засяват на постоянно място.

Тези култури не понасят пресаждане, защото имат много чувствителна коренова система, която не се възстановява след увреждане.

Кога се провежда пикирането?

Всяка култура има своите особености, но най-важното, на което трябва да обърнем внимание, са оптималните срокове за пикиране. Общото правило се свежда до това, че можем да пристъпим към пресаждане тогава, когато са се появили 2-3 истински листа. Това обикновено се случва 14-20 дни след поникването. Колкото са по-стари растенията, толкова по-трудно понасят пресаждането.

Пикиране на разсада - цел и особености
73545
 

Последни материали
Виж
Какво обсъди МЗХ с гълъбовъдите
8869 производители на царевица получиха над 21 млн. лева извънредна помощ
Форум В Стара Загора
АЧС извади българското свиневъдство от строя за цели две години
Турция се похвали с най-добрия риболовен сезон на паламуд
2024 г. беше най-топлата година, регистрирана за Европа
Европа е най-бързо затоплящият се континент, пострадаха 413 000 души през 2024
УС на ДФЗ
Одобрени са помощите за изложения за БФС и за някои животновъдни организации
Свързани материали
Виж
Правила за пикиране на разсада за пипер
Пикиране на разсада за домати – оптимално време и особености
Полезни съвети
Правилното пикиране на пипера е важен фактор за добра реколта
Правилно пикиране на доматения разсад
При подготовката
Грешки, които можем да избегнем при отглеждане на разсада
Кога и как да пикираме доматите?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини