Да пикираме пипера или не? Този въпрос не е лишен от смисъл, защото пиперът понася процедурата много по-болезнено от доматите, зелето и други популярни култури. Факт е, че ако се извърши правилно, тогава ползите са по-големи от неприятните последици.
Не трябва да забравяме, че когато пикираме на пипера, не е препоръчително да го заравяме много дълбоко – достатъчно е до семеделните листа. Можем да сравним с кореновата шийка при дърветата, която не е желателно да се покрива с пръст.
При пикиране на пипера е важно да спазваме следните условия:
1. Грижата за корените е от първостепенно значение. Пиперът е култура, която реагира негативно при нарушаване на целостта и нараняване на кореновата система. Реакцията не е толкова силна, колкото при краставиците, но все едно – резултатите не са добри.
Специалистите съветват пикирането да се извърши възможно най-рано. Обикновено това е времето, когато котиледоните са се развили нормално, а първият лист е вече заложен, но едва се показва. Пикиране на пипера на такъв ранен стадий се понася добре от растенията.
Между другото, ако краставиците се пресаждат на такъв ранен стадий, тогава и те ще понасят нормално пресаждането. Производителите със сигурност знаят, че колкото по-болезнено една култура реагира на нараняванията на кореновата система, толкова по-рано тя трябва да се пикира или пресажда.
2. Подходяща почва
Пиперът се нуждае от много рохкава почва. По тази причина е добре при пикиране на разсада в нея да се добавят съставки, които имат това качество – зеолит, вермикулит, перлит или други. Може да се добави и малко креда, за да се разкисли почвата. В такава среда пиперът със сигурност ще се чувства добре след пресаждане.
3. Осигуряване на достатъчно жизнено пространство за растенията
Много е важно да се обърне достатъчно внимание на жизненото пространство на пипера. Изборът на подходящ контейнер е много важен момент и минимумът е 500 мл. Ако сме предвидили повторно пресаждане на растенията, тогава може първоначално да ги пикираме в обем от около 200 мл, а по-късно да ги прехвърлим в по-голям. Това е много важен момент, тъй като корените не трябва да се огъват и нараняват при пресаждането. В противен случай те ще загинат, а разсадът ще изостане в своето развитие за дълго време.
4. Ранно и правилно пикиране – добър резултат
Контейнерите, в които ще пикираме разсада трябва да имат достатъчно дренажни отвори, за да няма застояване на поливната вода. Насипваме пръст и я поливаме, за да се овлажни и слегне. Правим дълбока ямка, в която поставяме разсада, и внимателно уплътняваме около него. След това поставяме контейнерите на топло и светло място, но защитено от пряка слънчева светлина.
Поливаме умерено и редовно, като не допускаме преовлажняване или засушаване на пипера.