Начало » Хоби земеделие » Малката градина
22.03.2025 г.

Правила за пикиране на разсада за пипер

Правила за пикиране на разсада за пипер

Пикирането на разсада за пипер има както своите привърженици, така и противници, но мнението на повечето специалисти е в подкрепа на тази процедура. Разбира се, пресаждането на разсада от общ контейнер в единични не може да се приема за задължителен етап от отглеждането, защото всяко преместване стресира растенията. Въпреки това, ако провеждането на операцията е в съответствие с всички правила, тогава това няма да навреди, а ще стимулира растежа.

Да пикираме или не и как да провеждаме процедурата?

Пиперът е култура, която по-трудно се справя при нарушаване целостта на кореновата система, което може да се случи при пикиране, но растенията забавят развитието си в ограничен обем и страдат от издължаване. Това поражда дилемата – да пикираме или не? Стриктното спазване на правилата е добра гаранция за успех.

Избор на правилно време

Важен нюанс за успешното провеждане на процедурата е изборът на подходящото време. Препоръчва се пиперът да се пресажда във фаза 2-3 същински листа, но може да се извърши още с появата на първата двойка. Ако се извърши твърде рано или закъснеем, тогава растенията могат да изсъхнат, както и възстановяването им да се забави.

За да се предотврати издължаването на пипера преди пикиране, е необходимо да се поддържат оптимални условия по отношение на температура, осветеност и влажност.

Избор на подходящи контейнери и почва

Идеалният почвен състав за отглеждане на разсада за пипер се състои от торф, хумус и градинска пръст, смесени в съотношение 1:5:3. Може да се използва и готова универсална почва за отглеждане на разсади, но важно условие е почвеният субстрат да бъде дезинфекциран, както и контейнерите.

Пиперът се пикира по схема, като разстоянието между растенията е около 8 см. Може и в единични контейнери с обем 250-300 мл, което е за предпочитане, но е много по-трудоемко. Не е желателно да се пикира в по-големи обеми, защото има опасност от преполиване и поява на гъбични заболявания

Напълване на контейнерите с пръст

На дъното на контейнерите трябва задължително да се постави керамзит или друг подходящ дренажен слой. Те се пълнят с почвена смес, поливат се и се правят ямки за поставяне на разсада.

Трябва да се има предвид, че контейнерите не се пълнят с пръст догоре, а се оставят 1-2 см до ръба.

Поливане на разсада

Преди пикиране разсадът трябва да се напои добре и излишната вода да се изцеди. Това ще позволи кореновата система да се отдели с достатъчно пръст и ще може да се извади от земята, без да се повреди.

Отделяне на нестандартните растения

По време на пикирането има възможност да се отделят слабите, болните и неправилно развити растения. За тези, които са изостанали в развитието си, имат неправилна форма или са много издължени, пресаждането е безполезно. Дори и да оцелеят до засаждането им на постоянно място, малко вероятно е да дадат добра реколта.

Изваждане на разсада

Растенията се изваждат с помощта на малка шпатулка или друг подходящ инструмент, но не трябва да се издърпват за стъблото, защото се нараняват.

Преместване на разсада

За разлика от доматите и зелето, пиперът не реагира добре на прищипване на кореновата система. Важно е да се запазят не само основните, но и всички допълнителни корени. Растенията са много крехки и за да не се счупят, трябва да се държат за котиледоните или в областта на междувъзлията.

Разсадът за пипер не бива да се засажда твърде дълбоко, защото това може да доведе до сечене и гниене. Максималната дълбочина е 1 см по-дълбоко, отколкото е бил в общия контейнер, а почвата се уплътнява съвсем леко.

Поливане на разсада

Ако почвата е мокра, достатъчно е растенията леко да се напръскат със спрей. Когато е поизсъхнала, тогава се полива внимателно с вода със стайна температура.

Остава само да се полагат правилни грижи до засаждане на разсада на постоянно място.

Правила за пикиране на разсада за пипер
46107
 

Последни материали
Виж
Работна група обсъди насоките за предстоящия прием за консултантски услуги по Стратегическия план
8 900 стопани подадоха документи за подпомагане
41,68 лв./ха е ставката за хектар царевица с щети от сушата през 2024 г.
Новите моменти в Кампания 2025 за животновъдите обсъдиха в Сандански фермери и експерти
Форум
Бурджев: Над 42 млн. лева е помощта за свиневъдите през тази година
Осигурени са близо 14 хиляди ракети
Сезонът на градушките стартира с търсене на инженери и физици за командните пунктове
При губещото позиции на пазара скъпо слънчогледово масло
Запасите от слънчоглед в Черноморския регион ще стигнат до края на сезона
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Мит или истина е употребата на захар за подхранване на разсада
Практика
Често срещаните причини за издължаване на разсада
Кога не е необходимо подхранване на разсада
Мляко за поливане и пръскане на разсада
За здравина и устойчивост
Не допускайте преполиване или пресушаване на разсада!
Важни превантивни мерки за растителна защита на културните растения !
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини