В периода на поникване на семената и образуване на първата двойка същински листа растенията се нуждаят от умерена влажност и достъп до кислород от почвата. На следващия етап кореновата система започва да се развива активно, нуждае се от повече пространство и хранителни вещества. В общите контейнери корените се преплитат и започват да излизат от дренажните отвори.
Какво е характерно за пикирането на доматения разсад?
Пикирането на доматените растения е операция, при която се отстранява част от главния корен – намалява се в завсимост от дължината му с една четвърт до една трета. Това стимулира разклоняването и се образува мрежа от странични корени, а растенията по-лесно се адаптират в новите условия.
Пикирането на доматите е необходимо в следните случаи:
1. Когато искаме да получим здрав разсад с мощна коренова система. Като съкратим главния корен, ще принудим кореновата система да се разраства и разклонява.
2. Семената са засети в общ контейнер, в който конкуренцията между растенията за хранителни вещества, вода и кислород е постоянна, но с израстването им става по-ожесточена. Корените започват да се преплитат, а при изваждане се повреждат.
3. Когато доматеният разсад е нагъсто и се развива неравномерно. В този случай процесът на пикиране включва и сортиране, при което се избират по-жизнеспособните екземпляри на ранен етап.
4. При наличие на болестни патогени в почвата. Тук пикирането е имитация на естествен подбор – болните екземпляри се отстраняват, а здравите се пресаждат в нова почва.
5. Пикиране на доматения разсад е необходимо, ако той се е развил много рано, а условията не позволяват да бъде засаден на постоянно място. Това се получава най-често при по-ранно засяване на семената, но може да се дължи и на капризите на времето. Пресаждането ще забави процесите на растеж и развитие на разсада. Прерасналите растения се адаптират много по-трудно в новите условия.
Правила, които трябва да съблюдаваме при пикиране на разсада
Много важно условие за оцеляване на разсада е – процесът на пикиране да се извърши правилно:
– по-дълбокото разполагане растенията при пикиране ще забави растежа им, но за доматите е допустимо заравяне до семеделите;
– пикирането трябва да се извърши след развитието на първите истински листа, защото колкото по-млад е разсадът, толкова по-бързо ще се извърши процесът на адаптация и укрепване на кореновата система;
– преди засаждане в единичните контейнери се препоръчва да се дезинфекцират корените на разсада (разтвор на 1 г калиев перманганат в 1 л вода);
– подхранване след пикиране може да се извърши не по-рано от 10-14 дни;
– поливането за 5-7 дни се преустановява, за да може кореновата система да се адаптира и възстанови способността си да усвоява водата;
– за пълноценното развитие на разсада препоръчителните размери на единичните контейнери са с ширина 12-17 см и височина 12-17 см;
– след пикиране растенията трябва да останат далеч от ярка светлина за 1-3 дни, за да се възстановят.
Доматите са култура, която понася лесно пикирането и пресаждането, но е важно да спазваме препоръките при извършване на процедурата.