Подготовката на семената за сеитба, както и самата сеитба на различните култури имат много сходни неща, но въпреки това – всяка предявява свои собствени изисквания. Те се отнасят до състава и свойствата на почвата, времето и дълбочината на засяване и не на последно място – към условията за отглеждане.
Кога да сеем пипера?
За правилното определяне на сроковете за засяване на семената е необходимо ориентировъчно да се планира засаждането му на постоянно място. Това е свързано с климатичните условия на региона, в който ще го отглеждаме. За северните региони и високите полета се засяват с 10-15 дни по-късно от южните.
Ако не знаете кога и как да добавяте дървесна пепел
Пиперът е топлолюбива култура и е чувствителен към температурните условия. Оптималната температура на въздуха е 24-28 градуса по Целзий през деня и 18-20 градуса през нощта. Ако температурата на въздуха падне под 14 градуса, тогава развитието на растенията спира, а при по-ниски може и да загине.
Препоръчително е ранните сортове пипер да се сеят 65 дни преди засаждане на постоянно място, средно ранните 65-70 дни, а късните 75 дни. Ако се предвижда отглеждане на разсада с пикиране, тогава трябва да се засее още 7-10 дни по-рано. За получаване на по-ранна реколта често производителите прибягват до по-ранна сеитба на семената, но тогава, за получаване на качествен разсад, необходимо е допълнително доосветяване. Оптималната продължителност на светлата част на деня за пипера трябва да бъде около 10 часа – необходимо е интензивно, но краткотрайно по време осветяване. Като правило, интензивността на светлината по това време не е достатъчна.
Следващата стъпка е подготовката на семената и почвата. Почвата трябва да съдържа всички необходими хранителни вещества, да е влаго- и въздухопропусклива, да има оптимална киселинност (рН 6-6,5) и разбира се, че е задължително да бъде чиста от патогени.
Подготовката на семената за сеитбата на пипера, както и за всички други култури, включва:
1. Визуален подбор – избираме по-едрите и здрави семена.
2. Обеззаразяване на семената за унищожаване на патогенната микрофлора. За целта могат да се използват различни готови препарати и разтвори: Беномил 50 ВП, калиев перманганат, меден сулфат, водороден пероксид и др. Опитът показва, че някои гъбички могат да оцелеят, но минимално количество, а калиевият перманганат забавя кълняемостта с 2-3 дни, докато водородният пероксид подобрява кълняемостта и прави разсада по-устойчив на неблагоприятни условия.
3. Третиране на семената с различни микроелементи или стимулатори на растежа, като концентрацията и времето за обработка са посочени на опаковките. Изпитано народно средство е дървесната пепел (1 супена лъжица на 0,5 л вода престоява 12-24 часа). Семената, завити в марлена торбичка, престояват 4-5 часа, след което се засяват, но без да се измиват.
Дражираните и обработени (покрити с хранителна обвивка) семена се сеят сухи.
Както знаем, за да се изведат семената от състояние на покой и да стартира сложният процес на покълване, необходими са: топлина, влага и въздух. За покълване на семената трябва да се осигури температура на въздуха 22-26 градуса.
Засяване на семената
Ако за отглеждането на разсада е предвидено пикиране, тогава се използват общи контейнери, които се запълват с пръст, а ако е без пикиране, тогава семената се засяват в единични или в торфени таблетки.
Семената се засяват на дълбочина около 1 см. Желателно е върху добре навлажнена пръст на разстояние 2-2,5 см едно от друго, след което се покриват със слой почва, която се навлажнява чрез пръскане.
По-нататък е необходимо да се поддържат трите важни фактора: топлина, влажност и въздух. Контейнерите се покриват или се поставят в полиетиленови пакети при температура на въздуха 20-26 градуса.
Много е важно, незабавно след като се появят първите кълнове, фолиото да се отстрани и следващите 3-4 дни температурата да се намали до 17-18 градуса. С понижаване на температурата растежът на надземната част се забавя, но коренът продължава развитието си. Така се предотвратява издължаването на разсада, а същевременно се провокира известна преднина на кореновата система пред надземните части. Оптималната дневна температура за разсада пипер е 20-25 градуса, а нощната – 16-18 градуса.
Трябва да знаем, че разсадът, който е поникнал първи, потенциално е най-продуктивен. Важно е да се засяват на еднаква дълбочина, за да могат да поникнат дружно и да се направи подбор. Тези, които са засети на по-голяма дълбочина – естествено, че ще поникнат по-късно, а може и да изгният.