Начало » Хоби земеделие » Малката градина
06.01.2023 г.

Приложение на цитрусовите кори в градината

Запазете ги!
Приложение на цитрусовите кори в градината

sinor.bg

Портокали, мандарини, грейпфрути, лимони и други цитрусови плодове се консумират целогодишно. Кората им – изсушена или в свежо състояние, може успешно да се използва в борбата с вредителите, за подхранване на растенията и за компостиране. В кората на цитрусовите плодове се съдържат различни хранителни елементи като сяра, магнезий, калций, азот, натрий и др. Това ги прави добър заместител на минералните торове.

В корите на тези плодове се съдържа в големи количества още едно ценно вещество – лимонен (познато е и като дипентен, С10Н16), което им придава неповторим вкус и аромат. Той прогонва някои вредители от растенията, а на други действа токсично.

Начин на съхранение

Корите на цитрусовите плодове могат да се използват в свежо състояние, но при наличие на по-големи количества е добре да се изсушават. Така запазват ценните си качества. Съхраняват се на тъмно в сухи и добре затворени опаковки – буркани или плътни найлонови торби с цип, за да не излетят ефирните масла.

Сушените кори се заливат с кипяща вода – за една част цитрусови кори се използват две части вода. Престоява без достъп на светлина едно денонощие и се филтрира. Добавят се още две части вода и се поливат растенията. Останалата част от извлека може да се постави в компоста, както и да се използва за борба с мравките.

Свежите кори се наситняват и поставят в междуредията, покрити с малко пръст (до 5 см дълбочина) – така имат дълготраен ефект на естествен фунгицид и тор.

Ако компостът се приготвя с редуване на въглероден слой (дървесни отпадъци, катон и хартия, опадали листа, дървесна пепел) и азотен (оборски и птичи тор, кухненски отпадъци от плодове и зеленчуци, свежа зелена маса), тогава е препоръчително корите да се поставят в азотния слой. Колкото компонентите за компостиране са по-разнообразни, толкова компостът ще бъде по-ценен. При вермикомпостирането не е желателно да се поставят цитрусови кори, защото червеите не ги харесват особено.

За стайните растения тези кори дават сериозен тласък на жизненост, а като бонус е борбата с вредителите. Много харесвани са от африкански теменужки, монстера, азалии, кротони, филодендрони, папрати, бегонии, гардении, сансевиера и др. Свежите могат да се добавят директно в почвата, а сухите се смилат на фин прах и се поръсва. Настойката се използва за поливане, пръскане, за почистване на листата с тампон. Не са подходящи за кактуси и сукуленти. При често използване на настойка за поливане почвата се подкиселява.

Използване на цитрусовите кори за борба с вредителите

Лимоненът е въглеводород, който не само отблъсква с аромата си някои вредители, но разрушава защитната обвивка на други – листни въшки, паяжинообразуващи акари, трипси. Настойката се приготвя в различни варианти:

– 100 грама сухи кори се заливат с 1 л гореща вода и престояват на тъмно 3-4 денонощия;

Подхранете доматите

– наситнената свежа кора на 2-3 цитрусови плода се залива с един литър топла вода и престоява на тъмно 6-7 денонощия. Прецежда се, добавя се още литър вода и 1 чаена лъжичка течен сапун за прилепване. С тези настойки растенията се обработват 2-3 пъти при наличие на листни въшки и трипси, а срещу акари – 5-6 пъти. Интервалът между пръсканията трябва да бъде 3 дни.

За предотвратяване снасянето на яйца от зелевата пеперуда, третирането на зелевите растения се прави по време на летежа.

Срещу морковената муха свежи кори се разнасят в междуредията. Сухите могат да се използват в качеството им на тор още при засяване на семената, а след поникване се поливат веднъж седмично с настойка до прибиране на реколтата. За прогонване на мравките се поръсва със свежи кори около мравуняка и на пътеките им.

За охлювите свежите кори са примамка, но трябва да се събират и почистват редовно. Сухите се накисват и блендират до образуване на каша, която се поставя в тарелки.

Приложение на цитрусовите кори в градината
17411
 

Последни материали
Виж
Полиция и агенции проверяват животновъдни обекти в Кюстендилско
Подобряване на достъпа до земеделска земя и животновъдни стопанства
Гърция инвестира 65 милиона евро за пътища за фермерите
Напомняне
Осигуровките, които фермерите плащат за наемане на сезонни работници
До 22 април
МЗХ стартира прием на заявления за подпомагане на занаяти в селските райони
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Свързани материали
Виж
Присаждане на цитруси
През зимно-пролетния сезон цитрусите имат специфични грижи
Няколко са начините за размножаване на цитрусовите видове
Фитосанитарни изисквания
ЕК затяга контрола при вноса на цитрусови плодове от Южна Африка
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини