Европейската комисия (ЕК) въведе по-строги изисквания при вноса на цитрусови плодове от Южна Африка. Спешните мерки се налагат като защитна мярка срещу разпространението на болестта „черно петно” (Phyllosticta citricarpa, McAlpine ) по портокалите, лимоните и грейпфруктите, която би могла да засегне цитрусовите насаждения, отглеждани в Евросъюза, предаде порталът Agra Europe .
При вноса на цитруси от Южна Африка търговците задължително трябва да представят пълен списък на химичните обработки на реколтата. Ще се изисква задължителна регистрация на компаниите за опаковка, а също ще се правят инспекции на място в цитрусовите овощни градини в ЮАР.
На всеки 30 тона продукция ще се взимат най-малко по 600 проби от всеки вид цитрусови плодове. Няма да се прави разграничение между цитрусовите плодове за прясна консумация и тези за преработка.
Еврокомисарят по здравеопазването Тонио Борг заяви, че растителна защита на територията на ЕС е от изключителна важност, затова се налагат превантивните мерки. „Бариерата се налага заради високия брой на заразени цитрусови плодове, установени при граничния контрол през последните месеци”, посочи Борг.
През 2013 г. от април до ноември в Евросъюза са внесени около 600 000 тона плодове от Южна Африка. Това представлява приблизително една трета от общия внос на цитруси.
Ако се забележи засилване на партидите, засегнати от болестта ЕК може да засили мерките, като наложи допълнителни ограничения.
Болестта черно петно по цитрусите е вредно гъбично заболяване, което причинява големи загуби за производството. Болестта не е опасна за хората.