На 22 октомври от 11 часа в софийското село Герман се открива работилница, която нагледно ще представи начините, по които можем да си направим биовъглен сами в градината. Инициативата е на „Климатека” и „Споделена градинка”, които организират безплатна работилница за всички ентусиасти-градинари, но и за хора с по-голям опит, както и за всички, които се интересуват от градско земеделие, пермакултура и биодинамичното земеделие.
Мястото е в „Споделената градинка в Герман”, като обучението ще продължи към три-четири часа. Един от авторите на Климатека Радина Калдамукова ще обясни какво точно представлява биовъгленът, какви качества притежава и какви са приложенията му.
Докато трае процесът на създаването на въглена, присъстващите ще научат интересни факти за приложението му, като в същото време споделят и интересни моменти от своята практика.
Основните ползи на биовъглена са, че той подобрява характеристиките на почвата, като допринася за задържането на вода и хранителни вещества и същевременно способства и за дългосрочното и стабилно съхранение на въглерод в почвата. Този материал се получава при изгарянето на биомаса като например дървесина, листа, оборска тор, стърготини, компост и др. в затворен контейнер, с малко количество или в отсъствие на кислород. Използването на биовъглен е една от обещаващите стратегии за опазване и подобряване на почвата. Биовъгленът е древен метод, който е преоткрит в съвременното селско стопанство и градинарство и може да бъде произведен както индустриално, така и в собствената градинка.
Домакин на събитието ще бъде „Споделена градинка Герман”, която съществува над 8 години и е върху площ от около 5 дка. Това е мястото, където всеки с желание и хъс би могъл да изгради своята зеленчукова градинка в тон с природата. Опитваме се да следваме принципите на пермакултурата, биодинамичното земеделие или най-общо казано, градина без отрови. Всеки от нас го прави по собствения си начин и най-важното е крайният продукт – собствено произведена храна и удовлетворение.