След като по предложение на България и останалите държави от Източна Европа, които граничат с Украйна и са силно засегнати от безмитния внос на зърно и маслодайни култури оттам, министрите в Европейския съюз се съгласиха на допълнителни компенсации за фермерите. За целта 5% от неизразходвания бюджет по ПРСР за 2021 и 2022 г. ще се пренасочи като компенсаторна помощ за фермерите. Това са първите и единствени обезщетения заради кризата, които българските зърнопроизводители ще получат тази година, съобщи на фейсбук страницата си Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
По предварителни изчисления помощта за България ще бъде в размер на 30 млн. евро, или около 60 млн. лв. и това беше определено още при предишния редовен кабинет. Сегашната администрация в Министерството на земеделието е изчислила максималното подпомагане да бъде на стопанства, които са засели до 1 500 дка слънчоглед. За декар се отпускат по 4 лева, или на стопанство - по 6 хил. лв. Както изчисляват фермерите – с тези пари може да се покрият разходите само за едно култивиране.
Разпределението на помощта в зависимост от декларираните площи, засети само със слънчоглед, е следното. От 5 дка до 49,9 декара помощта е 150 лева, от 50 до 99,9 дка – 350 лв. От 100 дка до 299,9 дка помощта е 850 лв. От 300 до 999,9 дка обезщетението е 2 800 лв. И най-голямата компенсация е 6 хил. лв. при отглеждани площе между 1 000 дка и 1 499,9 дка.
Ще припомним, че от лятото досега, когато ЕК гласува транспортните коридори за износ на безмитна пшеница, слънчоглед и други селскостопански култури от Украйна за трети страни и за ЕС, българските земеделски производители губят много, тъй като родните търговци напълниха складовете си с украинска продукция и не изкупуват тяхната стока. Проблемът е огромен, защото това се случи точно преди сеитбата, когато земеделците реализират продукцията си, за да осигурят средства за дейността си. Защото и досега редица фермери не могат да продадат слънчогледа си, тъй като търсене няма.