През седмицата в Италия бе обявено извънредно положение в 5 области около реката По, която осигурява около една трета от селскостопанската продукция в страната, но е обхваната от най-силната суша за последните 70 години, съобщи „Ройтерс”. Постановлението на италианското правителство е със срок на дейстиве до 31 декември и ще даде възможност за преодоляване на редица бюрократични пречки и за незабавно предприемане на мерки като ограничаване на водата за домакинствата и компаниите в Емилия-Романя, Фриули-Венеция-Джулия, Ломбардия, Пиемонт и Венето. Най-голямата асоциация на селскостопански профсъюзи в страната Coldiretti оценява щетите за своите членове на над 3 млрд. евро.
Купувачите на зърно на борсата свалиха рязко цените и отказаха продавачите
За решаване на проблемите с недостига на вода правителството отпуска 36,5 млн. евро в областите около По и водните басейни, захранвани от източните Алпи. Оттам подчертаха, че може да бъдат въведени мерки за справяне със сушата и в централна Италия, където според властите изключително сухите зима и пролет са последвани от прекалено горещо начало на лятото.
Със своите над 650 километра По е най-дългата река в Италия, но в момента много участъци от речното корито са пресъхнали и фермерите споделят, че течението е толкова слабо, че морската вода навлиза в сушата и унищожава посевите им. Според данни, цитирани от „Дойче Веле”, нивото на По е 8 пъти под обичайното. Отговорните за напояването органи в северозападния район около река Сезия вече го забраниха за овошките и тополите, като спестеният воден ресурс ще бъде насочен към икономически важните оризови насаждения. Кметът на Верона пък обяви, че ке забранява напояването на градините и пръскането на спортните терени, миенето на колите и терасите и пълненето на басейните до края на август, за да има достатъчно вода за пиене, а само зеленчуците могат да се поливат нощно време. От немската агенция посочват, че само 9% от потребяваната вода в Европейския съюз се използва за пиене, докато селското стопанство гълта 60%.
Според италианския министър по регионалните въпроси Мариястела Джелмини „тази водна криза изисква намеса на национално ниво”, съобщи телевизия Rainews24. „Необходими са незабавни решения, започвайки с приоритетното осигуряване на вода за пиене на всички местни жители. Не трябва да се забравя и за селскостопанския сектор. Длъжни сме да защитаваме реколтата и бизнеса и да оценим жертвите на многобройните италиански фермери и производители”, изтъкна Джелмини. Тя отбеляза, че са предвидени средства за осъвременяване на системата от водни ресурси в Италия в рамките на Европейския фонд за възстановяване на икономиката, който ще отпусне за целта 2,8 млрд. евро.