Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
10.01.2022 г.

Причини за ниската кълняемост на семената

Практика
Причини за ниската кълняемост на семената

sinor.bg

Настъпва времето за сеитба на различни култури – зеленчукови, овощни и декоративни. Повечето семена след съзряване се намират в състояние на естествен покой. Така те се адаптират и могат да понасят по-лесно неблагоприятните условия. Има обаче растителни видове, които много бързо губят кълняемост след съзряване и по тази причина семената се сеят свежи, а други се пробуждат при ниски температури.

В естествени условия семената често се разнасят от птици или други животни, които ги изхвърлят с екскрементите. Установено е, че храносмилателните ензими, произвеждани в стомаха влияят много благоприятно на кълняемостта.

Да добавим ли пясък към глинестите почви

Кълняемостта на семената се запазва различно време и зависи от много фактори. Често се случва да не поникнат изобщо или много малка част от тях.

Какви са причините за ниската кълняемост на семената?

Семената често не поникват защото:

1. Срокът на годност е изтекъл, което съвсем не означава, че след преминаване на заветната дата кълняемостта ще падне до нула. По-скоро тя става по-малко предсказуема и количеството загубени семена се увеличава.

2. Нарушени са условията за съхранение, а за да могат семената на повечето култури да запазят способността си за покълване, необходимо е да се поддържа влажност на въздуха на нива 6-12% и температура в диапазона 10-12 градуса по Целзий. Оптималните условия изискват да са постоянно на тъмно място.

3. Използване на нискокачествена почва, а тя трябва да бъде рохкава,добре дренирана и обеззаразена с висок капацитет за задържане на влага, както и оптимално ниво на рН. Хранителната среда на етапа на покълване е на заден план, защото семената на първо време съдържат в себе си всичко необходимо за нормално протичане на този процес.

Нанопестицидите - плюсове и минуси

4. Засети са на прекомерна дълбочина – тя зависи предимно от едрината им, но също от начина, по  който никнат и от механичния състав на почвата. Когато попаднат при неблагоприятни за поникване условия, кълновете не могат да достигнат повърхността на почвата или я достигат силно изтощени. Семената на някои растения се нуждаят от светлина за покълване. Такива са: петуния, целина, лобелия и др.

5. Допуснати са грешки при поливането – сухата земя не ражда живот, но излишната влага също е разрушителна. В преовлажнената почва се съдържат малки количества кислород, което сериозно затруднява покълването на семената.

6. Кълняемостта на отделните култури се отличава с определени изисквания към топлината. При ниски температури на въздуха и почвата покълването и развитието се забавят, а понякога настъпват дълбоки физиологични смущения, водещи до загуба. Особено важно е поддържането на оптимална температура по време на поникването. Минималната температура за покълване на доматите е 10-12 градуса по Целзий, за пипер и патладжан 14-16 градуса, а за краставици, тиквички, дини и пъпеши е 14-20 градуса. Зелето и салатите са по-малко взискателни и покълват при 6-8 градуса. При осигуряване на оптимални температурни условия семената ще покълнат най-бързо.

7. Неправилна предсеитбена подготовка – стратификация, скарификация, предварително накисване, съобразено по време и условия, обеззаразяване или друга процедура.

8. Ключов фактор е качеството на семената – много често те не отговарят на изискванията на стандарта.

Ако останат семена за следващата година, оставете ги в същата опаковка, но добре затворена, да се съхраняват на тъмно и при подходяща температура.

Причини за ниската кълняемост на семената
13678
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Кислородна вода за обеззаразяване и стимулиране кълняемостта на семената
Практика
Жизнеспособност на семената и как да се запази по-дълго
Съвети към градинаря
Възможно ли е да се сеят семена с изтекъл срок на годност?
Практика
Положителни влияния за кълняемостта на семената
Тайните на кълняемостта – методи за подобряване
Практика
Коя е най-честата причина дори качествените семена да не поникват
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини