Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
17.01.2022 г.

Възможно ли е да се сеят семена с изтекъл срок на годност?

Съвети към градинаря
Възможно ли е да се сеят семена с изтекъл срок на годност?

sinor.bg

Всички семена имат различен срок на годност, който е посечен на опаковката. Какво да правим с тях, ако този срок е изтекъл? Експертите казват, че в рамките на този времеви диапазон  е гарантирана съответната кълняемост. Към края му и след това резултатите ще бъдат трудни за прогнозиране, но това не пречи да се засяват, ако са съхранявани правилно. Сюрпризи са възможни и преди това, защото не знаем как са съхранявани преди разфасоването и какво е качеството им.

Опитните градинари знаят, че в зависимост от степента на съзряване на семената, те могат да запазят кълняемостта си дори след изтичане на сроковете на годност. Можем да добавим и това, че е възможно да поникнат дружно и да се развиват отлично, независимо от това, че времето е просрочено, но има и култури, които не могат да се съхраняват дълго и бързо губят качествата си.

Срок на годност и кълняемост на семената

Стандартите налагат две основни понятия - срок на годност на семенния материал и кълняемост, които се различават кардинално едино от друго. От времето на опаковане до крайния срок на реализация съществува определен интервал. Тук е важно като допълнение да се знае и друго – кога са произведени семената. Известно е, че повечето семена запазват качествата си много по-дълго от сроковете, посочени на опаковката.

Различни причини семената да не поникват

Възможността за покълване се определя от техните биологични особености, характерни за дадена култура. При правилно съхранение (подходяща влажност и температура) дините и пъпешите запазват кълняемостта си 6-8 години, фасул и грах 5-6 години, краставици, тиквички и тикви 6-8 години, зеле 4-5 години, домати 4-5 години, патладжан 3-5 години, морков 2-3 години, пипер 3 години, пъщърнак и целина 1-2 години.

Но ето какво е важно да знаем:

1. Дребните семена на цветя, зеленолистни зеленчуци и подправки запазват най-малко кълняемостта си. Едногодишните астри поникват само от миналогодишните семена, а за повечето цветя това време е най-много 2-3 години. В риск са почти всички култури от сем. Сенникоцветни.

2. Културите от сем. Тиквови – краставици, тиквички и тикви запазват кълняемостта си най-дълго. Могат да се сеят смело, без презастраховане и преразход на семена. Краставиците имат и друга особеност – след третата година дават по-малко мъжки цветове.

3. От съществено значение е при какви условия се съхраняват семената. Най-добре е да се съхраняват в прохладни помещения, като даже отрицателните температури не са критични. Важно е да не се допуска преовлажняване или пресъхване.

Проверка на кълняемостта на семената

Кълняемостта на семената с изтекъл срок на годност може да се провери предварително, като се създадат благоприятни условия за това – подходяща влажност и температура. След покълване се отчита количеството семена и се определят процентите на кълняемост. Логично е при отдалечаване от пределно допустимите срокове те да намаляват.

За пробуждане на семената се прилагат различни методи, защото времето за покълване при отделните култури е различно и може да достигне две и повече седмици.

Възможно ли е да се сеят семена с изтекъл срок на годност?
16437
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Кислородна вода за обеззаразяване и стимулиране кълняемостта на семената
Практика
Жизнеспособност на семената и как да се запази по-дълго
Практика
Причини за ниската кълняемост на семената
Практика
Положителни влияния за кълняемостта на семената
Тайните на кълняемостта – методи за подобряване
Практика
Коя е най-честата причина дори качествените семена да не поникват
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини