Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
04.01.2022 г.

Ефективно ли е се добавя пясък към глинестите почви?

За градината
Ефективно ли е се добавя пясък към глинестите почви?

Мулчиране на патладжани Снимка: sinor.bg

Глинестите почви се състоят от много фини минерални частици и органична материя. Те са лепкави и наподобяват пластелин, когато са мокри, а локвите изсъхват бавно след дъжд. Тежките глинести почви се затоплят по-късно през пролетта, защото водата се нагрява по-бавно от минералните вещества. А в сухо време те бързо образуват почвена кора и се напукват.

С този текст наблягаме обаче върху накои положителни качества на глинестите почви – те са по-богати на хранителни вещества и освен водата, задържат добре някои торове. Фините частици, изграждащи почвата, са отрицателно заредени, в резултат на което привличат и задържат положително заредените калциеви, калиеви и магнезиеви частици, но те са бедни на фосфати и е наложително внасянето на фосфорни торове.

Глинестите почви могат да задържат по-големи количества вода от повечето други, но около половината е достъпна за растенията. Само тези, които имат достатъчно силна коренова система да прорязват тежката глина, могат да виреят, а останалите страдат. Повечето коренища и луковични проявяват тенденция към загниване в зимните месеци.

Препоръчително е да се прави периодична корекция на тежките глинести почви.

Ефективно ли е добавянето на пясък към глинестите почви?

Глината е толкова плътна и тежка, че водата и въздухът циркулират в нея с голяма трудност, защото се състои от много малки частици. Те са плоски или ламелни по форма и се припокриват отлично.

За разхлабване на почвата често се използва пясък, защото с негова помощ тя може да стане по-рохкава, а освен това се смята, че песъчливата почва задържа топлината по-добре, но и замръзва по-бързо.

Проблемът е в това, че пясъкът не е еднакъв и не всеки пясък може да се използва за разрохкване на почвата, тъй като в някои случаи я слепва, а в други даже я подкиселява.

Какъв пясък да се използва за корекция на терените?

Пясъкът е много различен – речен, кариерен, мит, немит или строителен. Разлика има също в състава и цвета, формата и едрината на песъчинките. Важно е да познаваме неговите качества добре, за да изберем най-подходящия. Немитият пясък е най-евтин, но съдържа много примеси, които могат да се свържат с частиците на глината и да се влоши ситуацията.

В зависимост от едрината пясъкът се разделя на три фракции – едър, среден и дребен.

Едрозърнестият е с размери 2-5 мм и практически не е подходящ за градински цели.

Дребнозърнестият е с размери по-малки от 0,5 мм и не разрохква, а слепва почвата, намалява обмяната на влага и въздух, защото частиците на глината се смесват с тези на пясъка.

Среднозърнестият пясък (0,5-2 мм) е отличен за градината, но е важно да се определи правилно количеството му. Второто важно условие е след внасяне на пясък да не се прави дълбока обработка на почвата. Поетапното внасяне и равномерно смесване с глинестата почва дава най-добри резултати.

Леките глинести почви са най-подходящи за растенията, защото съдържат големи количества органична материя. Внасянето на органични хранителни вещества заедно с пясъка ще увеличи активността на микроорганизмите и структурата ще се подобри. Най-добре е да се използва компост, но източниците могат да бъдат и други – мулч, слама, угнил оборски тор или дървесни отпадъци.

Речният пясък е много подходящ за градината, защото не само разхлабва почвата и я прави пропусклива, но съдържа известно количество хранителни вещества поради отлаганията. Преди да се внесе, е много важно да се пресее до необходимата едрина.

Ефективно ли е се добавя пясък към глинестите почви?
21241
 

Последни материали
Виж
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 ноември 2024 година
Предстоящото застудяване може да е критично за неукрепналите есенници
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
ДФЗ
Предупреждение към фермерите до 25 ноември да коригират площите си в СЕУ
Свързани материали
Виж
Ценни съвети
Божидар Петков: Ще спасите доматите и пипера от жегите, ако пръскате с глина, вар или каолин
Полезно за градинарите
Какво не знаем за ползите от глината в градината?
Подготовка за сезона
Как да избегнем „органичните убийци“ на разсада за добър посев
Начини за превръщане на глинестата почва в плодородна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини