Перфектната реколта от пшеница и високите цени, постигнати през миналата година при всички зърнени и маслодайни култури, са причина за постигане на рекордни стойности в земеделието, като добавената му стойност по прогноза на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА) ще надхвърли 4,2-4,3 милиарда лева.
В последния анализ на центъра за декември 2021 г. се отчита, че делът на зърнените и маслодайни култури, които преди това формираха около 50% от Брутната продукция от селско стопанство, през 2021 г. ще увеличат този процент до над 60. А брутната продукция от зърнени и маслодайни култури по оценки на САРА ще бъде с около 55% над нивата от 2020 г.
Тези прогнози се базират на предварителната оценка на НСИ, според която ръстът на брутната продукция в зърнопроизводството ще бъде 61%, а при маслодайните култури – 54%. Най-голямо стойностно увеличение се отчита при пшеницата – 76% и рапицата – 81%.
Прогнозата за 2022 година при зимните култури е, че площите с пшеница се очаква да достигнат 1,15 милиона хектара, или 11,5 млн. дка, с ечемик – 117 хил ха., или близо 1,2 млн. дка, а при рапицата - 133 хил.ха, или 1,3 млн. дка. Тези площи са почти аналогични с тези от 2021 г. и са осреднени през последните години.
По отношение на пазара икономистите от САРА припомнят, че през декември миналата година се отбеляза едно от най-големите увеличения на изкупните цени от началото на пазарната година. Ечемикът нараства за месец с 17%, а пшеницата с 13%. Около празниците по традиция на пазарите се очаква затишие, но от януари търсенето ще остане силно, което ще продължи да движи цените нагоре, но с по-бавен темп, предвиждат от Центъра.