Дъждовната пролет тази година дава основание на икономистите от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) да открият прилики с 1987 г. по отношение на разпределението на валежите през важните вегетационни месеци. Именно затова и в прогнозата си за новата реколта от пшеница те предвиждат България да произведе около 6,3 млн.т, при средни добиви от 510 кг от дка, като допускат плюс минус 5% разлика.
Вероятността този сценарий да се сбъдне е около 55%, а да се провали - 30%. От САРА цитират и прогнозите на JRC Mars, според които средните добиви от пшеница в България тази година ще бъдат малко по-високи - 568 кг от дка.
Прогнозите за реколтата в Украйна
По отношение на ечемика текущата прогноза за добивите е, че от декар ще бъдат получени средно по 490 кг, докато показателите на JRC Mars са за 523 кг. Най-вероятностните обеми за реколтата от ечемик това лято е за 560 хил.т, но тук прогнозата да се сбъдне се оценява само на 45%.
Вероятността за оптимистичния сценарий е изчислен на 30%, а песимистичният сценарий, с производството надолу с повече от 5% е 25%.
Предвижданията за средните добиви при рапицата се очаква да бъдат около 270 кг от декар, а на JRC Mars са за 304 кг. Реколтата при това маслодайно семе според предвижданията на САРА ще достигне едва 305 хил.т. с разлика ±5%, при вероятност до 50%. Песимистичният сценарий се изчислява с шанс от 30%, а оптимистичният вариант, където добитото количество да е с над 5% от най-обичайния сценарий е 20%.
Със сигурност се очаква жътвата това лято да се забави в сравнение с обичайното начало заради повисоката влага. Началните изкупни цени се прогнозират да стартират в диапазона 430-450 лв/т при пшеницата от място в Североизточна България, около 420 лв/т при ечемика за Югоизточна България и 830 лв/т - за рапица в Североизточна България, с допускана грешка ±3%.