Царевицата изисква доста по-малко химически и механични обработки от останалите култури. За нея са нужни много по-малко пестициди в сравнение с останалите селскостопански култури – ако на есенната пшеница са необходими средно 4 обработки, а за есенната рапица – даже 5, при царевицата те падат до 1-2 обработки. Това сочат резултати от изследване на германския Федерален научен институт за култивирани растения „Юлиус Кюн”, цитирано от електронното издание TopAgrar.
Хенрик Вендорф, председател на Асоциацията на фермерите в провинция Брандунбург, е съгласен с изводите в изследването. Като добавя, че царевицата с всяка следваща година дава сравнително стабилни резултати на песъчливи парцели с относително малко валежи.
„Царевицата е по-добра от своето реноме”, убеден е Вендорф. Според него провинция Бранденбург е изключително подходяща за производството на царевица както за зърно, така и за фураж. Тя е особено важна за изхранването на добитъка, най-вече поради това, че фуражите могат да се произвеждат на регионално ниво. А остатъците от нея като суровина за биогазовите инсталации се използват за производството на възобновяема енергия.
Цените на пшеницата отново нагоре
Въпреки повече положителни ефекти не трябва да се пропускат и недостатъците като риска от ерозия на почвата през пролетта и след прибирането на реколтата. Отмиването на хранителните вещества заради разредената коренова система също не се харесва на фермерите. Повечето от тях обаче знаят как да се спранят с този проблем, като например засадят междинни култури и цъфтящи ниски култури, служещи за храна на полезните насекоми, които извършват опрашването. В много големи царевични ниви се използва структурна модернизация под формата на жив плет или създаването на тревни пътеки, обяснява Вендорф.