Цените на качествените ябълки в Украйна паднаха до минималното си ниво за последните 3 години, но дори това не успява да активизира вялото търсене, съобщи електронното издание EastFruit. Това положение се запази през цялата работна седмица, като долната граница на ценовия диапазон за практически всички сортове ябълки падна до 5 гривни (19 цента) за килограм и бе средно с 37% в сравнение с цените им от миналата седмица. В края на тази изкупните цени на ябълките в Украйна вече са средно с 35% под нивото им от същия период на миналата година, при това са най-ниските за последните 3 години. По-ниски цени на ябълките в Украйна имаше през 2018 г., когато там бе събрана рекордна реколта.
Ябълковият плодов червей е сред най-опасните вредители по ябълките
Повечето местни производители предпочитат да складират ябълките си от зимните сортове в очакване на повишаване на цените и подобряване на обстановката на пазара. Те обаче вече си задават въпроса „Къде да бъдат продадени ябълките в началото на зимата?”.
Веригите магазини и компаниите за търговия на едро също са свели до минимум покупките на ябълки от производителите, позовавайки се на слабите им продажби на дребно. Поради това един от вариантите засега може да се окаже преработката, където обаче има специфика – предприятията са готови да изкупуват ябълките, но не по-скъпо от 1,80-2,40 гривни (7-9 цента) за килограм.
Овощарите в Полша протестират срещу ценовия диктат на веригите магазини
„Това по никакъв начин не може да стабилизира пазара и ниските цени опровергават тезата, че преработващите предприятия ще поемат излишъка от тазгодишната реколта. Фермери вече обявиха, че предлаганите цени не покриват дори производствените разходи. От преработващите заводи обаче вдигат рамене, тъй като положението с търсенето на ябълковия концентрат в света става все по-трудно с всяка изминала година. Според нашите прогнози поне през първата половина на настоящия сезон просто няма сериозни основания за подобряване на положението на пазара в юбълковия сегмент в Украйна”, коментира Александър Хорев, ръководител на проекта „АПК-Информ: плодове и зеленчуци”.