Според данните на Евростат за произведеното овче сирене, за което се отпуска подпомагане в рамките на Европейския съюз, най-крупните животновъди са в Италия, Франция и Нидерландия, които за първото полугодие на тази година са осигурили за пазара съответно 12 654 т, 8 838 т и 8 022 тона. Въпреки подпомагането на родните овцевъди, статистиката показва, че страната ни е декларила едва 55 тона, пуснати на пазара през юни тази година, съобщиха от европейския сайта ag-press. По отношение на агнешкото и овче месо България изобщо не фигурира в статистиките на ЕС, което още веднъж пътвърждава печалниа извод за сивия сектор, посочван и в документи на ЕК.
В Европейския съюз има над 70 милиона овце и кози (85% овце и 15% кози), които се отглеждат основно в икономически уязвими райони като планинските. Тежките агнета (тези над 13 кг) се произвеждат в Ирландия, а тези с по-малко тегло традиционно се отглеждат в южните райони като Гърция и Италия, докато испанското и френското производство са смесени.
Политиките в България, които биха извадили дребния бизнес от ситуацията
Основните производители на кози са Гърция, Испания, Франция и Румъния. ЕС подкрепя своите земеделски производители чрез плащания за подкрепа на доходите.
Според статистиката вносът представлява 20% от потреблението на агнешко, овнешко и козе месо в ЕС. Нова Зеландия е най -големият доставчик на Общността, а това представлява около 80% от целия внос. Следват Австралия и държавите от Меркосур.
Износът на ЕС е около 10% от общото му производство, а там, където живите овце се търгуват предимно за Близкия изток и Северна Африка, овчето месо се транспортира предимно до Далечния изток.
Овчето и козето месо са обхванати от общата пазарна организация, следователно ЕС може да реши да отпусне помощ за частно съхранение, като има и правомощието да използва изключителни мерки за подпомагане на пазара, когато специфични обстоятелства означават, че се изисква обществена подкрепа, например в случаи на болести по животните или загуба на доверие на потребителите, припомнят от ЕК.