През последните 10 години броят на производителите на сурово мляко в Австрия е намалял над 3 пъти – до 25 хил. от 82 хил. и това е станало за сметка на сдружаването в кооперативи, заяви представителят на търговския отдел на посолството на страната в Украйна Евгения Угро на конференцията MilkyForum 2021, цитирана от електронното издание AgroPortal. „Същевременно продуктивността на производството и средното количество произведено мляко на компания е нараснало в пъти и днес един производител осигурява около 137 тона мляко годишно”, изтъкна Угро.
Тя уточни, че в Австрия се отглеждат около 525 хил. крави от млечните породи.
У нас искат да унищожат и малкото останали мандраджии
По нейни данни пандемията от коронавирус не е засегнала пазара на мляко в Австрия, тъй като се отчита ръст при всички показатели, като най-бързо нараства делът на производството на биологично мляко в продаваните количества като цяло. „През 2020 г. Австрия е произвела 3,9 млн. тона мляко, от които 3,1 млн. тона е реализирано на вътрешния пазар. В Австрия се е наложила доста строга градация на млякото за пиене, което съответно има и различни цени. Например млякото за пиене от крави, хранени със сушени фуражи (заема 70% от пазара), „зелено” мляко от крави, хранени със свежа трева, сено и зърнен щрот (10%), биологично мляко от крави предимно на свободна паша и „зелено” биологично мляко, произвеждано в съответствие с директива на Европейския съюз (6,6%)”, обясни експертът.
Тя съобщи, че средната изкупна цена на млякото с включен 13% ДДС към март тази година е била от 35 евроцента за килограм за обикновеното прясно мляко до 49,3 евроцента за „зеленото” биологично мляко.
Освен това през 2020 г. Австрия е изнесла млечни продукти на стойност 1,3 млрд. евро, подчерта Угро. Най-голям дял в износа имат сирената – 50,7%, прясното мляко и сметаната са с 24%, ферментиралите млечни продукти – с 11,6%, продуктите от суроватка – със 7%, а 4,4% от износа е сухото мляко.
Над 50% от износа на млечни продукти от Австрия е заминал за Германия, 16% - за Италия, 15,7% са доставени в трети страни, 6,9% - в държавите-членки на ЕС от Източна Европа и 11% - в останалите страни от общността. „В първата петорка на страните, внасящи големи количества млечни продукти от Австрия, са Германия с 661 млн. евро, Италия с 210 млн. евро, Китай с 53 млн. евро, Нидерландия с 43 млн. евро и Гърция с 36 млн. евро”, уточни експертът.