Начало » Новини » Коментари
11.08.2021 г.

Нова норма за пакетиране на сиренето ще фалира малкия бизнес, сигнализират от бранша

Бизнесът е в потрес
Нова норма за пакетиране на сиренето ще фалира малкия бизнес, сигнализират от бранша

sinor.bg

Само преди дни, в края на юли в „Държавен вестник” беше обнародвана новата наредба за специфичните изисквания към състава на млечните продукти, в която обаче покрай текстовете, свързани с продажбата на имитиращи продукти, се прокрадва странно изискване, което не е одобрено от целия бранш и което задължава мандрите да опаковат всяка буца сирене, предназначена за пазара.

За това сигнализираха от новосъздадената Българска асоциация на млекопроизводителите (БАМ), в която членуват над 50 млекопреработвателни предприятия, пряко засегнати от член 29 в наредбата. А в него четем, че „продуктите се предлагат в обектите за дистрибуция (търговия) на храни само предварително поставени от производителя в опаковки, които не могат да бъдат отстранявани в търговския обект”. С което очевидно някой иска да сложи край на продажбите на сирене в насипно състояние.

За незапознатите ще обясним, че в момента 80% от пазара на сирене в страната се потребява от млечните витрини, където сиренето е в насипно състояние, а цените за килограм са в средния клас – между 7 и 12 лв. Тези продукти се произвеждат от малките и средни мандри и са достъпни за масовия българин.

Покрай текстовете за имитиращите продукти

„Традицията да се купува сирене в насипно състояние е стара и тя се прилага не само в България, но и във всички останали балкански държави като Гърция, Сърбия и др.”, поясниха за Синор.бг експерти по маркетинг. Според тях тези продажби трябва да продължат, тъй като продажбата на сирене от тенекии има своите предимства и по никакъв начин не се отразява негативно върху качеството на млечните продукти.

Опаковането на сиренето е задължително само в големите търговски вериги, където присъстват основно крупните производители, но те имат капацитет да предлагат големи количества и затова продукцията им там намира място. В малките магазини обаче търговията в насипно състояние е нормална, затова и изискването всяка буца сирене да се пакетира е напълно необяснимо, още повече че новото законодателство на Европейския съюз изисква да се ограничава все повече употребата на изкуствени опаковки в хранителната индустрия.

Председателят на БАМ Димитър Христов съобщи за Синор.бг, че преди наредбата да бъде обсъдена, браншът е имал среща със служебния министър Христо Бозуков, пред когото са представили опасността от фалити, която ще настъпи, ако този текст бъде приет. Самият министър е препоръчал „да не се бърза с приемането и обнародването ѝ до изясняване на спорните моменти и намиране на приемливи решения”.

Затова и целият бранш е силно изненадан от факта, че в края на юли наредбата минава одобрение през Министерския съвет с този скандален текст, независимо от факта че обсъжданията на ниво браншови организации в земеделието изобщо не са се провели.

По този повод от БАМ пишат писмо до министър Бозуков, в което пишат, че „с акта на приемането и обнародването на наредбата в настоящия ѝ вид вместо да се решават проблемите в сектора, браншът ще бъде вкаран в дълбока криза, защото „се дава предимство на малцина гръмогласни нейни лобисти, искащи да произвеждат сирена само в ценовия клас между 15-20 лв./кг, за сметка на ограничаване на правото на избор на българския потребител чрез изкуствено създаване на административни пречки за производителите на най-масово продаваните сирена между 7 и 12 лв/ кг”.

В отделно писмо представителите на малкия и среден бизнес молят за подкрепа и потребителите, тъй „в света няма подобен случай, в който едновременно да бъде ограничено правото на избор на потребителите и в същото време да бъде оскъпена най-търсената част от млечните продукти, като пряко бъдат застрашени половината работни места в сектора!” Защото, ако продажбата на сирене в насипен вид стане практика, тогава в магазините масово ще нахлуят евтините пакетирани сирена от Полша или Латвия, където суровото мляко е по-евтино, докато българското традиционно сирене ще изчезне. Заедно с цялата армия от малки ферми, които сега предлагат 80% от родното производство на млечните витрини.

Затова и ръководството на асоциацията се обръща официално и до служебния премиер Стефан Янев и до комисията по земеделие в 46-я парламент, които да се застъпят за бранша и да настояват за бързи корекции в наредбата, обнародвана в брой 64 на „Държавен вестник”.

Синор.бг продължава темата в очакване на отговор от министерството нва земеделието как  така един проект на наредба е депозиран в Министерския съвет без съгласието на самия министър.

Нова норма за пакетиране на сиренето ще фалира малкия бизнес, сигнализират от бранша
23225
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
За прокуратурата нямало данни за престъпление дори след затваряне от БАБХ
Нормативна уредба крие името на производител на некачествено сирене
Всички заведения за хранене трябва да информират за имитиращи млечни продукти в храната
Потребители настояват за забрана на имитиращи продукти – сирене, кашкавал и кисело мляко
Нормативни промени
В БДС-то за сиренето се премахва определението „български“
Държавна комисия по стоковите борси и тържищата
Март 2023 г. уцели върха в цените на сиренето и кашкавала, но 2024 г. започва със спадове
Млечните продукти, произведени в България през 2023 г., са най-скъпите за последните 8 години
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини