Начало » Пазари » Зърно
01.07.2021 г.

Бозуков очаква реколтата от пшеница да остане под 6 милиона тона

Таваните на плащанията ще продължат да се определят на национално ниво
Бозуков очаква реколтата от пшеница да остане под 6 милиона тона

Снимка: МЗХГ

Очакваната реколта от пшеница тази година ще бъде около 5,7-5,8 млн. тона, заяви министърът на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо Бозуков при тържественото откриване на жътвената кампания в землището на гр. Славяново, област Плевен, цитиран от пресцентъра на оглавяваното от него ведомство. Бозуков добави, че по предварителна експертна оценка прогнозното производство от ечемик ще бъде над 500 хил. тона. Той уточни, че площите с пшеница, които се очаква да бъдат ожънати, са близо 12 млн. декара, с ечемик – около 1,25 млн. дка, а с рапица са 1,3 млн. дка. „Това ми дава основание да съм спокоен, че хлебният баланс у нас ще бъде осигурен“, подчерта министърът. По думите му независимо от променливото време, обилните валежи и падналите градушки страната ни очаква добра зърнена реколта, която ще бъде прибрана навреме. Това сочат и данните от заключителното обследване на посевите.

Бозуков каза още, че земеделието е стратегически отрасъл, който има ключова роля за стабилността на националната икономика. „България е страна с аграрен потенциал, който съм сигурен, че ще продължи да се развива и занапред. През годините страната ни се утвърди като един от основните производители на пшеница, и то не само в Европа. Като трайна тенденция през последните 5, а и повече години, се очерта плавното увеличение на размера на средните добиви. Това се дължи преди всичко на земеделските производители“, убеден е той.

Министърът отбеляза, че прибирането на зърнената реколта е най-важният момент от битието на българския земеделец. Той припомни, че „Хляб на мира“ е европейска инициатива, която носи посланието за обединението на Източна и Западна Европа в общо бъдеще и просперитет. „Нас, българите, проектът ни връща назад във времето, като ни напомня традициите и обичаите на нашите предци. Зажънването е ритуал, който съхранява българския дух. Ритуал, който ни напомня, че България е земеделска страна. А това го дължим на всички работещи в сектор „Земеделие“, категоричен бе Бозуков. Той пожела пълни хамбари, достойна цена на зърното и времето по жътва да е благосклонно към стопаните.

Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов пожела спорна жътва и високо качество. „За нас е чест да бъдем част от това международно послание за мир и обединение. Убедени сме, че равенството между страните членки ще бъде постигнато и в новата Обща селскостопанска политика и бъдещата рамка на европейското подпомагане на аграрния сектор“, каза Костадинов.

На въпрос на Синор.бг Бозуков съобщи, че в рамките на този месец трябва спешно да заработи Тематичната работна група за изготвяне на Стратегическия план за новата Обща селскостопанска политика за периода 2023-2027 г. По отношение на таваните за плащанията той посочи, че все още не е воден разговор със зърнопроизводителите. „Тавани ще има категорично, но ще са доброволни. Всяка страна членка на ЕС може да реши дали да има тавани или не. И към момента имаме тавани, въпросът е сега как ще бъдат формирани и да се стигне до широко обсъждане и съгласуване, за да може най-справедливо да бъдат разпределени средствата и определени таваните. Нашите стопани в голямата си част са стабилни на пазара, така че може да се стигне до взаимно приемливо решение по въпроса“, смята министърът.

Той посочи, че министерството е дало своите предложения в Плана за възстановяване и устойчивост. „Целта е средствата да бъдат използвани така че да дадат реални резултати за земеделските производители, а не да изчезват по трасето“, подчерта Бозуков.

Бозуков очаква реколтата от пшеница да остане под 6 милиона тона
11614
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Орбан е категоричен - влизането на Украйна в ЕС е удар по европейските фермери
Засилване на турския внос се очаква през втората половина на 2024/25 г.
Турската зърнена реколта 2025 г. е застрашена от суша
Средната цена на закупените 920 000 тона с 12,5 на сто протеин нарасна
И родната пшеница е сред вероятните победители на търга в Саудитска Арабия
Отбелязваме пет години от дейността на „Corteva Agriscience България“
Саудитска Арабия обяви търг за внос на почти 600 000 тона
И българска пшеница може да е сред победителите на търга в Алжир
За да свие държавния внос с 200 000 тона
Египет планира увеличаване на покупките на местна пшеница с 11 на сто
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини