Целите на поетия курс към по-екологично селско стопанство и към намаляване на въздействието на сектора върху околната среда могат да свият рязко производството в отрасъла и да превърнат Европейския съюз в нетен вносител на зърнени култури, съобщи електронното издание Euractiv, като се позова на изказване на Оливер Балкхаузен – член на борда на директорите на Европейската организация на търговците със зърнени храни, маслодайни семена, растителни масла и шротове (COCERAL). Според Балкхаузен плановете на Европейската комисия за изполването на 25% от площта на всички обработваеми земи в ЕС за отглеждането на биопродукти до 2030 г. и свиването на употребата на пестициди с 50% са нереалистични и ще се отразят зле на производството на пшеница от меките сортове. „Предлаганите екологични цели могат да намалят количествата произвеждана пшеница – основната зърнена култура в ЕС – от 128 млн. тона годишно до около 109 млн. тона през 2030 г. По този начин повече няма да бъдем голямизносител, а вероятно ще станем един от големите вносители на пшеница”, смята той.
По данни на COCERAL целите на „Зелената сделка” могат да увеличат и зависимостта на ЕС от вноса на маслодайни култури заради намаляване на отглеждането на рапица. Това на свой ред ще доведе до вероятен внос на 10 млн. тона рапица годишно при 6 млн. тона в момента.
Според изследване от миналата година на министерството на селското стопанство на САЩ повишаването на екологичните стандарти и съответно на себестойността на селскостопанската продукция ще доведе до спад на производството на селскостопанска продукция в ЕС.
През 2020 г. ЕК прие стратегията за устойчиво селско стопанство „От фермата до трапезата” в рамките на реализирането на Европейската зелена сделка. Стратегията предвижда намаляване до 2030 г. на употребата на пестициди с 50%, на минерални торове – с 20%, на антибиотици и съдържащите ги вещества в животновъдството - също с 50%. В съответствие с приетия през март 2021 г. План а действие за развитието на биологичното производство ЕК постави минимален праг от 25% на земите със селскостопанско предназначение в ЕС, които до 2030 г. трябва да започнат да се използват за биологично селско стопанство.