Добивите от пшеница в област Добрич ще надхвърлят 500 килограма от декар и ще бъдат двойно повече от получените там през миналата година, ако няма поройни дъждове, силни бури и полягане на житото, прогнозира проф. д-р Иван Киряков, завеждащ отдел „Селекция на зърнено-житни и бобови култури“ в Добруджанския земеделски институт, при честването на 70-годишнината от създаването на института през седмицата, цитиран от „Монитор”. „На фона на ниските температури през март знаете, че имаше много големи опасения. Говорехме, че листата са опърлени и пшениците жълтеят. Та на фона от месец март в момента посевите са в отлично състояние. Говоря за област Добрич, но и от разговори с колегите и в другите райони на страната посевите са много добри. Имаше известен проблем с жълтата ръжда, и то тук, около института край Генерал Тошево. Земеделските производители успяха да се справят тази година. Наложи им се направят трето третиране заради болестите. То рядко се налага, но тази година така стоят нещата “, каза проф. Киряков.
Той уточни, че става въпрос за средни добиви, защото край морето, в района на Шабла и Каварна, пшеницата е малко рядка. „Това опърляне оказа влияние върху гъстотата на посевите”, обясни експертът.
По думите му жътвата тази година ще закъснее и може би ще започне след около месец – около 10 юли в зависимост от климатичните условия. „За разлика от миналата година, когато започна на 25 юни и свърши много бързо – на 2 юли“, припомни той.