Последните дъждове в Добруджа се отразяват изключително добре на есенниците, но поради лабилното време никой от фермерите не се наема преди жътвата да даде точни прогнози по отношение на добивите от пшеница, ечемик или рапица. Това съобщи за Синор.бг председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Костадин Костадинов във връзка с тазгодишната реколта.
„Да се надяваме, че няма да има бури, както сочеха някои от синоптичните прогнози за Източна България. Но до самата жътва остава почти месец, затова е важно да изчакаме”, посочи председателят на НАЗ. И допълни, че заради студената и влажна пролет жътвата в житницата на България тази година ще закъснее с около две седмици, така че комбайните ще влязат в нивите в периода 10-15 юли.
Въпреки лекото понижение в световните цени на пшеницата, наблюдавано през последните дни, изкупуването на зърното тази година ще започне с приемливи за фермерите оферти.
Проблемът обаче е в инфлацията, защото от началото на годината цените на торовете скочиха почти двойно, поскъпване има и при останалите консумативи като семена и препарати за растителна защита. „Докато миналата година купувах един тон изкуствен тор за 350 лева, сега цените се покачиха до 680 лв.”, посочи Костадинов. Увеличение има при горивата, а оттам и при транспортните разходи. Така че дори при добри цени на зърното приходите ще се стопят от по-високата себестойност в производството, прогнозира председателят на НАЗ. Още повече, че инфлацията ще продължи да расте. Индикации за това дава и пазарът на техника, който заради поскъпването на стоманата на световните пазари също върви нагоре. Само за половин година цените на тракторите и комбайните са се повишили с около 30 на сто.
Търговията с Китай спира заради рязкото поскъпване на транспорта
По отношение на пролетните култури на този етап стопаните имат надежди за добро представяне. Дъждовете са благоприятни за посевите и ако стопаните навреме са ги обработили срещу болести, може да се разчита на нормално развитие.
Колкото до политиките в сектора и очакванията за подпомагането по подмярка 4,1, браншовикът смята, че удължаването на сроковете за прием е добро решение, вместо да има спиране, каквито бяха част от предложенията на някои от останалите браншове.
Във връзка с Националния стратегически план Костадинов смята, че постигнатите до момента договорености с бранша не трябва да се коригират, а надграждат. Положително се оценява и работата по Плана за възстановяване и устойчивост, където основният бюджет е насочен за възстановяване на националната мрежа за напояване и за проекти, свързани с дигитализацията и въвеждането на електронно картиране на почвите.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова