Въпреки колебанията в световните цени на пшеницата тази пролет първите оферти за покупка „на зелено” в България вече са факт – и то на доста приемливи цени, сравнявайки с фючърсите от последните години. На този етап ранни предложения има основно в Добруджа - по 380 лева за тон, като правим уговорката, че е изключително рано да се правят прогнози за по-нататъшното развитие на пазара, коментира за Синор.бг председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Костадин Костадинов.
След небивалата суша през есента и зимата, засегнала особено силно Добруджа, последните дъждове по Гергьовден отчасти успокоиха фермерите. „Посевите определено се съживиха, но проблемът е, че на места паднаха едва по 6 литра на квадратен метър, които са крайно недостатъчни. В други части от Добруджа се изсипаха по 40 литра на кв. м, което си е спасение и за есенните, и за пролетните култури”, посочи Костадинов.
Ситуацията в Южна България е далеч по-добра, защото през последните месеци валежите там варират между 120 и 200 л, посочи и Людмил Работов, председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите.
Въпреки тежките последици от есенната суша върху пшениците и ечемика зърнопроизводителите нямат притеснение за реколтата, стига до жътва да не се появят нови форсмажорни обстоятелства. „Намаление в тазгодишните добиви безспорно ще има, но да се надяваме, че до края на май ще има още валежи, което е важно и за пролетните култури”, коментира Костадин Костадинов. И допълни, че до този момент разходите за производство на пшеница се движат между 80 и 90 лв. на декар, което превишава доста харчовете при нормални години.
Според Мариела Йорданова, зърнопроизводител от Разградско, тазгодишната реколта ще бъде по-скоро професионално изпитание за земеделските производители, не толкова финансово. „След продължителното засушаване и резките спадове в температурите през март, когато имаше замръзи в отделни полета, се появиха нови болести, които тепърва трябва да изследваме. Именно това е времето, в което ще разберем и кои са издръжливите сортове”, посочи още Йорданова.
На този етап не може да се прогнозира какъв ще бъде спадът в добивите от есенни култури. Но ситуацията със сушата в редица части от Европа е притеснителна. „Освен Полша, Германия и Чехия климатичните промени засегнаха още южните части на Русия, Украйна и Северна Румъния”, припомни Костадинов. И добави, че неслучайно тези държави въведоха защитни механизми чрез временно стопиране на износа.
До лятото има достатъчно време, така че пред пазара стоят още много неизвестни. Въпреки това ситуацията в България не е притеснителна, тъй като запасите от зърно са достатъчни и дори при по-ниска реколта потреблението ще бъде задоволено.
Екатерина Стоилова