За първи път земеделците си признават, че заявяването за директните плащания тази пролет се бави, но не по вина на администрацията, както беше досега, а на самите фермери. Пред Синор.бг председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов посочи, че към момента има едва няколкостотин заявления, които са подадени електронно, а по отношение на чертането са декларирани само площите с есенници, докато тези с пролетните култури поизостават. И това е в година, когато за първи път министерството на земеделието приключи навреме с информационната система.
„Този път май ще се окаже валидна приказката, дето българинът все в последния момент си върши работата. Надявам се обаче, че след изборите колегите да наваксат, а и до момента имаме много добре координация с администрацията, така че не вярвам да има проблеми с кампанията”, обясни още шефът на асоциацията.
Само преди дни обаче фермери от Южна България съобщиха, че в техните общини правните основания все още не са качени, въпреки уверението на фонд „Земеделие”, че тази година системата е било в готовност още в средата на март. Според Костадинов, вероятно това са инцидентни случаи, при които е имало проблеми с правните основания и затова те са качени по-късно.
По отношение на състоянието на есенниците зърнопроизводителят изрази надежда, че тази година ще е по-различна от 2020 г. „Минусовите температури от последните дни не са опасни за есенниците. Проблем бяха студовете през февруари, когато посевите бяха леко попарени, но впоследствие те се възстановиха”, посочи още земеделецът. И допълни, че „независимо от обилните валежи, които тази пролет безспорно ще предизвикат болести в някои части от страната, целият бранш е силно обнадежден от възстановяването на влажността в почвите. Единственият проблем е с подготовката на площите в Южна България за пролетната сеитба, тъй като влажността ще принуди колегите да закъснеят със сеитбите.
Според председателя на НАЗ след критичната 2020 г. и сушата в Добруджа, която остави „на минус” много фермери, сега браншът има надежди за добра реколта. „А това е изключително важно, защото редица колеги взеха допълнителни заеми, които ще трябва да възстановяват през 2021 г.”, коментира още Костадинов.
На въпрос на Синор.бг дали в региона са отчетени много фалити, шефът на НАЗ обясни, че е рано да се прогнозира, тъй като „повечето стопани очакват да покрият задълженията си през тази и следващата година”. Ще припомним, че почти всички зърнопроизводители от Балчик, Шабла, Каварна и Генерал Тошево, чиято реколта миналата година падна до 180-200 кг от дка, намалиха рентите за ползването на земята от 100 на 30-40 лв. за дка. В други райони тези рента паднаха до 50 лв. на дка.
Стопаните получиха отсрочки и при погасяването на много от предишните си кредити, така че засега кризата е овладяна, смята Костадинов.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова