Начало » Новини » Интервю
15.06.2021 г.

Мачуганов: Ковид кризата удари планирания износ на люцерна за Китай

Преди жътвата
Мачуганов: Ковид кризата удари планирания износ на люцерна за Китай

sinor

Освен с традиционните зърнени култури семейната ферма на Димитър Мачуганов от ловешкото село Летница „АЖД Агро” от години развива производството на люцерна, чийто износ в преработен вид все повече расте. Ковид пандемията обаче изцяло преобръща бизнес стратегията на мениджъра, след като подписаните преди две години дългосрочни договори за износ с Китай са провалени.

А причината е в трикратното оскъпяване на морските превози, предизвикани от силното активизиране на търговията между САЩ и Китай през последната година. „Никога не съм предполагал, че цената на един контейнер продукция от България за Китай ще достигне 6 хиляди щатски долара, при 1,8-2 хил. долара в началото на 2020 г.”, посочи пред Синор.бг Димитър Мачуганов. Обратната дестинация от Китай към България е достигнала още по-голям ценови пик, като превозът само на един контейнер вече струва 12 хил. долара, при 3 200 дол. преди кризата.

Всичко това е наложило цялостна промяна в експортната стратегия на компанията, при която досега се е разчитало основно на източните пазари. Ще припомним, че през април 2020 г. фирмата на Мачуганов сключи договор с Al Dahra Holding за износ на сушена люцерна за Обединените арабски емирства (ОАЕ).

Успоредно с експорта за емирствата „АЖД Агро” пренасочва търговията си и към по-близки до България държави, защото люцерната остава високо котирана стока. Мачуганов припомни, че „протеинът в люцерната не може да се замени като качество и свойства с нито една друга протеинова култура, която се отглежда в света, затова и тя е сред най-търсените суровини в животновъдството”.

Именно затова и новите пазари на българската продукция са държави като Кипър, Турция, Саудитска Арабия и др.

Земеделецът продължава да усъвършенства производството, като в бъдеще ще търси търговски ниши и на пазара в Европа, където се търси високо качество. „Досега сме имали опит с износ на по-малки количества за Германия, Швейцария, Френция и Швеция”. Работим върху нов продукт, които очакваме да намери добро търсене в тези държави”, посочи още Мачуганов.

За Димитър Мачуганов отглеждането на люцерна е не само личен бизнес, но и кауза за запазване на традиционните за страната земеделски продукти, каквато е тази протеинова култура. Затова и той приобщава свои колеги зърнопроизводители, които имат интерес към отглеждането на люцерна, да увеличават площите си. Успоредно с това се правят и обучителни срещи за спазване на агротехниките, така че да не се допускат провали заради сложността на отглеждането на растенията.

Изборът за тази култура

„Организираме срещи с колеги, които имат интерес към люцерната. Вече имаме последователи, които отглеждат между 2 хиляди и 5 хиляди декара с люцерна и се надяваме броят им постепенно да нараства”, посочи още фермерът. Страната ни има над стогодишна история в гледането на тази култура и независимо от трудностите при отглеждането й, тя би могла да стане основен бизнес за мнозина, още повече че Европа насърчава инвестициите в протеинови култури, добави Мачуганов.

По отношение на прогнозите си за пшеничената реколта фермерът посочи, че след бума в световните цени, който наблюдавахме до неотдавна, очаквано следва спад и това е нормален ход на фона на състоянието на есенниците. „Заради лабилното време е трудно да прогнозираме как точно ще приключи жътвата, но очакванията ни са за значително по-висока реколта от тази през миналата година”, обясни Димитър Мачуганов.

Интервюто взе: Екатерина Стоилова

Мачуганов: Ковид кризата удари планирания износ на люцерна за Китай
30612
 

Последни материали
Виж
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 ноември 2024 година
Предстоящото застудяване може да е критично за неукрепналите есенници
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Свързани материали
Виж
Хоботни бръмбари - вредители по люцерната – род Sitona
Хоботни бръмбари - вредители по люцерната (продължение)
Хоботни бръмбари - вредители по люцерната
Спасени са 4 декара лозов масив и 2 декара овощна градина
Пожар изпепели 800 бали слава и 150 бали люцерна в Сливенско
БАБХ
Активни преговори за отваряне на износа на българска люцерна за Южна Корея
Стойността на нанесените щети се изяснява
Пожар унищожи 360 бали слама и 70 бали сено в Кубратско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини