Подхранването на растенията е въпрос, който вълнува всеки, който отглежда плодни, зеленчукови или декоративни култури, защото всички те се нуждаят от хранителни вещества. Кореновото или листното подхранване е по-ефективно и колко важни са нюансите им за пълноценното развитие на растенията? По тези въпроси съществуват много и различни мнения, но най-важно е да знаем какво мислят специалистите.
За ролята на листното подхранване
Хранителните вещества се усвояват от растенията основно чрез корените. Те извличат от почвата около 95% от хранителните елементи, необходими за пълноценното им развитие. И именно те са залог за стабилни и високи добиви.
Често се случва да възникнат ситуации, при които кореновата система не функционира и блокира постъпването на хранителни вещества. Това са предимно неблагоприятни климатични условия като например климатичен стрес (много топло или много студено – под –10 градуса по Целзий), влажност или засушаване в кореново обитаемия почвен слой, рязко и продължително захлаждане. Върху достъпността на хранителните елементи оказва влияние и киселинността (рН) на почвения разтвор, синергизма или антагонизма на макро- и микроелементите, внесени заедно с органични торове.
Може ли листното подхранване да замени кореновото?
Листното торене е и трябва да се приема като допълнение на кореновото, което е първостепенно. То е вспомагателен инструмент, който идва на помощ тогава, когато с кореновото възникват проблеми или е необходим бърз ефект. Трябва да знаем и това, че поглъщането на хранителните вещества посредством листата се осъществява много по-бързо от кореновото.
Как са ощетени зеленчукопроизводителите през 2020 г.
Това, което е най-важно за получаване на добра и качествена реколта, е да планираме грамотно и правилно внасянето на почвените хранителни вещества и после да мислим за листните. Съвкупността от двата начина за подхранване – гарант за стабилен и висок добив.
Листното подхранване дава възможност за активно усвояване в определени фенофази на развитие, когато растенията се нуждаят от един или друг елемент. Това е един вид адресна помощ – макро- и микроелементите бързо постъпват в растенията и не се нуждаят от много време за достигане чрез корените в стъблата, листата или плодовете.
Листното подхранване е за предпочитане при необходимост от бързо отстраняване на определен дефицит, но не отменя кореновото.
Колко ефективно е усвояването на елементите при кореновото и листно подхранване?
Макроелементите – азот, фосфор и калий са основни съставни в хранителната среда на растенията. Важни за усвояването им са агротехниката, системата за защита и сортовият подбор.
Фосфорът, който е крайно необходим в самото начало на развитие на растенията се усвоява трудно при температури по-ниски от 10 градуса, независимо от наличието му в почвата. Листното подхранване може да предотврати този стрес от дефицита, но усвояването е до 100 г на 100 м2.
Фосфорът не се усвоява от почвата не само при ниски температури, но е труднодостъпен и при рН на почвата по-виско от 7 и по-ниско от 5,5, а също и при недостиг на влага и висока концентрация на соли на азота, калция, мангана, магнезия, желязото и цинка. Даже при благоприятни условия фосфорът е най-добре да се внася кореново и листно. Такова комбинирано подхранване ще осигури добра реколта.
Азотът се усвоява лесно чрез кореновата система. Амидният азот се усвоява много лесно и от листната повърхност, но има и друг ефект – подобрява листното усвояване на фосфора, сярата, желязото, мангана и магнезия.
Листното подхранване с азот действа и като защита срещу стрес при лоши атмосферни условия и благоприятства адаптацията на растенията.
Калий – подхранването с този елемент е необходимо при активното формиране на плодовете. Безусловно кореновото подхранване на този етап е най-полезно, но не трябва да забравяме, че листното подхранване с калий действа като стимулатор, повишава устойчивостта на културите на засушаване до 10-12%, а също и срещу болести по листата.
Калият е труднодостъпен от почвата при излишък на азот, калций, натрий и манган.
Културите усвояват за различно време и в различна степен листно основните макроелементи – някои за часове, а други за дни. Краставиците, доматите и царевицата усвояват калия 100% за 3-12 часа, а фасулът и тиквичките за 72 часа. Върху скоростта на усвояване оказват влияние и физиологичните особености на растенията.
Колко важно е да се спазва количествената норма на отделните елементи?
Това е важно за всички хранителни елементи, но особено за азота – повишените количества водят до разрастване на вегетативната маса, а при листното подхранване и до изгаряне на листата.
Многокомпонентните препарати са балансирани и са посочени количествата за различните култури, а положителното взаимодействие между отделните елементи дава добри резултати. Това е установено експериментално и много важно за усвояване на микроелементите при листното подхранване.