Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
17.03.2025 г.

Оборският тор също може да крие опасности

Оборският тор също може да крие опасности

Торенето с оборски тор е честа практика в растениевъдството. Чрез него в почвата идва естествено органично вещество, което растенията извличат за растеж и възпроизводство. Например в късната есен стопаните на овощни дървета ги торят с оборски тор, а през пролетта той е част от сместа за разсада на зеленчуковите култури. Това е полезно, но от гледна точка на растителната защита крие опасности за растенията. Какви са те?

Преди всичко оборският тор трябва да е добре угнил и ферментационните процеси в биомасата да са завършили, защото при тях има отделяне на газове и се повишава температурата, което не е желателно за растителното здраве.

Друго нежелано явление е запазването на кълняемостта на семена на плевели, преминали храносмилателната система на животните, както и причинители на болести. Плевелите в по-голяма гъстота са сериозен конкурент на младите културни растения, които могат да загинат от инфекциозно сечене.

Синор БГ ще обърне внимание на стопаните и от привлекателността на оборския тор за опасния насекомен вредител попово прасе (Gryllotalpa gryllotalpa, сем. Gryllotalpidae). Възрастните са едри с дължината около 4 см. Тялото им е удължено, наподобява цилиндър с кафяв цвят, който има ръждив оттенък от горната и  жълт от долната страна. Поради непрекъснатия допир с почвените частици насекомото изглежда сиво до тъмносиво.

Предната част на тялото е добре развита. Същото е с предния чифт крака, с които насекомото рови почвата. Предните крила са къси, триъгълни, а задните – добре развити, дори по-дълги от тялото. Яйцето е овално с големина на просено зърно. На цвят е бледожълто. Развитието на поповото прасе за разлика от други насекоми, например бръмбари, не преминава стадия какавида. Ларвите приличат на възрастните, но са по-дребни.

Поповото прасе има едно поколение за година. В зимните укрития могат да бъдат намерени всички стадии – възрастни, ларви и нимфи (междинен стадий между ларва и възрастно). Екземпляри на вредителя има в почвата, в парниците и под купчините тор, приготвени за разсада и младите растения. През пролетта, когато времето се затопли, вредителят се придвижва към почвената повърхност и към култивационните помещения за младите растения. Изяжда кълновете и коренчетата, прегризва стъблата и сдъвкват тъканта на житните в областта на възела на братене. Има и косвена вреда от това, че насекомото, дълбаещо ходове, повдига нежните растения, които изсъхват.

Развитието на поповото прасе приключва в края на пролетта. Тогава то излиза над почвата, за да се чифтоса. През този период мъжките прелитат на къси разстояния. Тогава светлината ги привлича. След оплождането женските дълбаят спираловидни ходове в почвата. Ходът завършва с камерка, където женската снася около 600 яйца. От тях след около 14 дни се излюпват ларвите. Те остават в гнездото 3 – 4 седмици в близост до майката. По това време се хранят с гнили органични вещества. После младите насекоми се разпълзяват на различни страни за самостоятелен живот.

Вредата от поповото прасе е по-голяма в зоните, където почвата е рохка и подходяща за зеленчукопроизводство и билки. Такива са поречията на реки като Марица, Струма, Тунджа и др. Предотвратяването на щетите изисква много внимателна подготовка на почвата и торовия субстрат. При това  последният може да послужи като капан, изнесен от лехите в канавки, където събралите се насекоми могат да бъдат събрани и унищожени. В по-стари специализирани източници за борба с поповото прасе са препоръчани отровни примамки, приготвени от пшеничено зърно или царевица, смляна едро. Тези примамки биват разхвърляни в площите за разсада и младите растения, след което трябва да бъдат покрити с почва. Посочените инсектициди в тези рецепти са силно отровни. Днес те отсъстват от пазара. Стопаните трябва да потърсят съвет в агроаптеките за нови подходящи продукти за растителна защита.

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита 

Оборският тор също може да крие опасности
2374
 

Последни материали
Виж
8869 производители на царевица получиха над 21 млн. лева извънредна помощ
Форум В Стара Загора
АЧС извади българското свиневъдство от строя за цели две години
Турция се похвали с най-добрия риболовен сезон на паламуд
2024 г. беше най-топлата година, регистрирана за Европа
Европа е най-бързо затоплящият се континент, пострадаха 413 000 души през 2024
УС на ДФЗ
Одобрени са помощите за изложения за БФС и за някои животновъдни организации
УС на ДФЗ
Одобрени са 26 млн. лв. държавна помощ за екарисажите, но променят указанията
Свързани материали
Виж
УС на ДФЗ
Одобрени са 26 млн. лв. държавна помощ за екарисажите, но променят указанията
Осигурени са близо 14 хиляди ракети
Сезонът на градушките стартира с търсене на инженери и физици за командните пунктове
В Страстната седмица
Велики вторник е ден за поучения как да творим блага
Кубота България оглави пазара на трактори за първото тримесечие на 2025 г.
Днес Турция изплаща помощи за над 5 милиарда лири на фермерите
Практика
Често срещаните причини за издължаване на разсада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини