Начало » Хоби земеделие » Малката градина
10.04.2025 г.

Често срещаните причини за издължаване на разсада

Практика
Често срещаните причини за издължаване на разсада

sinor.bg

Всяка култура има свои специфични изисквания към условията на отглеждане, а отклонението от оптималните параметри води до възникване на различни проблеми на всеки етап от развитието. Един от тях е прекалено високото израстване на разсада, при което стъблата остават много тънки и крехки, а междувъзлията са силно издължени. Такива растения обикновено имат слабо развита коренова система.

Защо разсадът се издължава?

Причините за издължаване на разсада са различни – недостиг на светлина, поливане, подхранване, температурни условия и др. В природата растенията се адаптират – поникват, цъфтят и дават плод тогава, когато условията за това са подходходящи, но оцеляват само силните. Ако условията на отглеждане са близки до естествените, но се отстранят негативните влияния на непредвидимите фактори, тогава резултатът ще бъде различен.

Недостиг на светлина

Най-честата причина за издължаване на растенията е недостигът на светлина. Началният период на отглеждане на разсада се характеризира с къса светлинна част на деня. Поради липса на достатъчно светлина, растенията се устремяват към слънцето, но остават тънки и слаби. Те се пресаждат много трудно и често се повреждат. Проблемът е особено остър при култури с по-дълъг цикъл на развитие – целина, пипер, патладжан и други, защото естествената светлина не достига.

Ако разсадът е достигнал фаза на развитие за засаждане на постоянно място, но температурите не позволяват, тогава не трябва да бързаме. Критичният недостиг на светлина е необходимо да се компенсира.

Универсално решение са фитолампите. Достатъчно е да ги поставим на разстояние около 30 см от разсада и да ги включваме за 3-4 часа сутрин и вечер, както и при облачно време. Могат да се използват и светлоотразяващи екрани, но основното е, че растенията трябва да получават светлина за около 12 часа в денонощие.

Нарушени температурни условия

В помещението не трябва да е твърде горещо или студено. За повечето растения оптималните температури са не по-високи от 25 градуса по Целзий. Има и любители на топлината – пипер, патладжан и други, които предпочитат 25-28 градуса.

За поникване на семената са необходими малко по-високи температури, но след появата на семеделите е добре температурата да се намали с 4-6 градуса за около седмица. Може да се симулират природни условия, като нощните температурисе намаляват с 3-6 градуса и при липса на светлина.

Проблеми с влажността

Колкото разсадът е по-млад и по-деликатна е културата, толкова по-внимателно трябва да се подхожда към нивото на влажност. При засушаване в растенията се натрупват вредни соли, които са причина за издължаване и постепенно изсъхване.

Разсадът се издължава и когато се напоява твърде често, защото прекомерната влажност преустановява развитието на креновата система. Това води също до появата на патогени и развитие на гниещи процеси.

Трудно е да се каже колко често трябва да се полива, защото зависи от етапа на развитие, качествата на почвата, както и от изискванията на всяка култура. Ако почвата изсъхва по-бързо, тогава е необходимо да се полива по-често. Важно е тя да изсъхва на дълбочина от 2-3 см между интервалите, а температурата на водата да бъде 20-25 градуса.

Гъсто засяване на семената и неправилно пикиране

Ако засеем гъсто семената, растенията започват да се конкурират помежду си за светлина и пространство от момента, в който поникнат. Когато оставим разсада дълго време в един контейнер, тогава няма да има достатъчно място за развитие на кореновта система, а стъблата ще си пречат взаимно и ще растат неестествено дълги и тънки. Разбира се, най-добре е да се пикират в отделни контейнери възможно най-рано, веднага след появата на първите истински листа.

На по-ранен етап можем да разредим разсада, като премахнем слабите растения, а може и част от останалите, като осигурим достатъчно пространство между тях.

Ако вече са развили повече листа, тогава може да се отреже долната двойка, което ще шокира растението и ще забави развитието му. При пикиране разсадът се поставя по-дълбоко, което стимулира растежа на кореновата система и го прави по-силен и здрав.

Неправилно подхранване

Азотът, фосфорът и калият са жизнено необходими за здравословния растеж на растенията. Недостигът им ще доведе до забавяне на развитието, но те трябва да бъдат дозирани правилно – важно е не само количеството, но и съотношението, защото често излишъкът е по-вреден от недостига. Високите количества азот водят до бързо израстване на разсада, но листната маса доминира, а стъблата остават тънки и крехки.

Косвена причина за издължаване на разсада може да бъде и недостигът на хранителни вещества. Установено е, че в такава среда растенията реагират по-силно на неблагоприятните условия, предизвикани от топлина и светлина.

Често срещаните причини за издължаване на разсада
17358
 

Последни материали
Виж
58 000 тона рапица пристигна във Варна
Царевицата и слънчогледовото масло са осигурили най-много приходи
Украйна изнесе селскостопанска продукция за над 2 милиарда долара през март
Увеличава се делът на биологичните и тези от свободни кокошки
Производството на яйца в Германия нарасна с над 4 на сто през 2024 година
България е сред страните с най-голям принос за спада през януари и февруари
Преработката на маслодайни култури в ЕС намаля до 3-годишно дъно
Партньорите на БАСФ залагат на сдружаването и иновациите в земеделието
В рамките на Sofia Spring Fest
Близо 20 родни земеделски производители ще предлагат продукцията си в сърцето на София до 7 май
Свързани материали
Виж
Кога не е необходимо подхранване на разсада
Мляко за поливане и пръскане на разсада
За здравина и устойчивост
Не допускайте преполиване или пресушаване на разсада!
Важни превантивни мерки за растителна защита на културните растения !
Правила за пикиране на разсада за пипер
Грижи в началната фаза
Тънкости при отглеждането на разсад за култури от семейство „Тиквови“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини