Начало » Важно за фермера » Животновъдство
01.04.2021 г.

На 14 април американски селекционери представят опита си в генетиката при животновъдството

Предстоящо
На 14 април американски селекционери представят опита си в генетиката при животновъдството

Сградата на Капитолия във Вашингтон Снимка: sinor

На 14 април животновъдите от цялата страна могат да се включат в онлайн семинар (уебинар) за успешните селекции на млекодайни и месодайни породи говеда, които ще бъдат представени от известни американски специалисти в геномната наука. Форумът е организиран от Представителството на Американския департамент по земеделие за България, Националната асоциация за генетични ресурси в животновъдството на САЩ в партньорство с Асоциацията на вносителите на генетичен материал в България, Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България и Министерство на земеделието, храните и горите.

Семинарът ще се проведе от 14 часа на 14 април в платформата Zoom. Участието е безплатно за всички участници, като разходите се поемат от Американските партньори.  Осигурен е превод от и на български език.  Всеки участник ще получи поименен квалификационен сертификат. За да се запишете за участие е необходимо единствено да се регистрирате за следния линк:

https://zoom.us/webinar/register/WN_V0LYWOuJRNiMvgPjLamlnw.

След регистрацията, всеки ще получи линк и код за участие в уебинара.

Организаторите представят и подробна информация за лекторите. Семинарът ще бъде открит от Скот Йенсен, професор от Службата за работа с фермери/ Extension Service/ в Университета на Айдахо, САЩ.

Проф. Йенсен се занимава с приложни научни изследвания към програмите за работа с производители и предприемачи  в областта на месното и млечно говедовъдство, управление на пасища и пасищно говедовъдство, както и с програмите за деца и млади фермери. 

Скот координира програмата на щата Айдахо за Гарантирано качество на говеждото месо (BQA) и разработва и управлява заедно с членовете й така наречена Академия за пасищно животновъдство „Изгубени реки“.  Скот също така преподава в специализирани класове за изкуствено осеменяване в месни и млечни ферми като обучава по програмите за Гарантирано качество на говеждото месо и изкуствено осеменяване на испански език.

Месодайното животновъдство в България

Скот също така е провеждал множество семинари и обучения за Американска генетика и управление на стадото във Филипините, Латвия, Литва, Полша, България и Румъния.                                                 

Първата лекция е посветена на геномната информация за успешна селекция на млекодайни и месодайни говеда и ще бъде представена от д-р Джоузеф Далтън, преподавател и специалист по практическа квалификация в млечното говедовъдство, Университет на Айдахо. Получава бакалавърска степен от Калифорнийския политехнически университет в Сан Луис Обиспо, магистърска от Университета на Юта и докторска от Политехническия институт на Вирджиния.  Неговата изследователска работа, както и практическата квалификационна програма по репродуктивна физиология, се фокусира върху факторите, играещи съществена роля за увеличаване на плодовитостта при говедата, включително умения на техниците по изкуствено осеменяване, дозиране на семенния материал и геномика.

От 2013 до 2018 г. д-р Далтън е главен съизследовател и водещ квалификационен специалист в проекта „Геномика и плодовитост при млечните говеда“, субсидиран от Департамента по земеделие на САЩ в размер на 3 млн. долара. Основната цел на изследването е да се установят нови маркери за плодовитост в хромозомите на юници и млечни крави с първа лактация. Разпространението на резултатите следва да подпомогне млекопроизводителите в разбирането на геномиката и плодовитостта, и в създаването на потенциални стратегии за управление. Д-р Далтън е канен да изнася доклади на конференции и на срещи на производители в Северна и Южна Америка, Европа и Азия. Той е бил председател на Съвета по репродукция на млечните говеда и е настоящ член на Работната група по репродукция на месодайните говеда.

Във втората част на семинара ще участват и български експерти. От 15,15 ч. ще бъде изнесена лекция за „Възможностите за по-ефективно използване и контрол на генетичните ресурси „ от Силвия Василева, Директор Дирекция Животновъдство МЗХГ, и Георги Йорданов, директор на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството, МЗХГ.

Участниците в уебинара ще имат възможност да задавт и своите въпроси.

На 14 април американски селекционери представят опита си в генетиката при животновъдството
17036
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Предстоящо
Последните новини за ОСП очаквайте на семинар, организиран на 11 май
Уебинарите на Байер събират на едно място едни от най-титулуваните експерти в България
Предстоящо
Асоциацията на зърнопроизводителите ще проведе трети уебинар „Земеделие 2021“
Предстоящо
На 25 февруари семинар за бъдещата ОСП с депутати от Европейския парламент
Предстоящо
НАЗ започва серия уебинари за българското земеделие от 18 февруари
Уебинар
Институтът за иновации ще кандидатства с проект за „умно село”
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини