От пролетта до този момент българските производители на месодайни говеда са инвестирали в отглеждане на телетата, затова и сезонът на продажбите започва от есента, когато се навлиза в цикъла за реализация на продукцията. „Въпреки кризата след отварянето на транспортните коридори, което се случи напоследък, има активизация в търсенето на телешко месо от държави в Близкия Изток, които разчитат основно на вноса”, съобщи за Синор.бг Стоян Чуканов, председател на Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България (АРМПГБ).
За родните производители експортът ще даде тласък, тъй като на този етап вътрешният пазар е доста затворен. „Европейците имат традиции в консумацията на телешко месо, но тази година Черноморието остана празно за чуждите туристи и това се отрази на вътрешното потребление”, посочи още Чуканов.
Затова и очакванията са насочени основно към външните пазари, където старите партньори познават качествата на българската продукция. „На този етап няма и драстични колебания в цените на говеждото месо в ЕС, така че родните фермери биха разчитали на сравнително добра реализация”, обясни екпертът.
Желанието на родния бизнес е да излезе от рамката да продава неугоени теленца на търговци от Гърция, Турция или Албания, с което пропуска възможността да получи нормална цена за продукция с висока принадена стойност.
Подобно на останалите животновъди и собствениците на месодайни породи одобряват държавните помощи, отпуснати като компенсация за COVID-19. Приемът на заявления този път е преминал без излишни административни пречки, което се оценява положително от бранша.
Единственият проблем е, че заради карантината тази есен асоциацията няма да проведе традиционното изложение на месодайни говеда „Стекспо” в Пловдив, където браншът си сверява часовника за постиженията в областта на генетиката.
„В досегашния му вид „Стекспо” няма да съществува, но подготвяме интернет платформа към страницата на асоциацията в интернет, през която фермерите ще могат да пуснат снимки на ценните си ексземляри, които разпределени по породи и възраст да качим на нашата страница”, посочи Чуканов.
Самата платформа с приложение за Европейския съюз (http://bbab.eu) ще бъде открита на 1 октомври, като всичките 134 членове на асоциацията вече са запознати с данните, които трябва да изпратят на организаторите.
„Плюсът на тази платформа е, че българските породи животни ще бъдат достъпни за интересуващи се колеги от цял свят, което ще помогне и в бъдещите им търговски партньорства”, поясни още председателят на развъдната асоциация.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова