Прилагането на информационните технологии в земеделието е бъдещето за развитието на селата, затова и в новия програмен период Европейската комисия ще подпомага проекти, свързани с инвестициите в създаването на така наречените „умни села”. Програма „Хоризонт 2020” вече финансира подобни пилотни проекти в някои европейски държави като Франция ,Германия, Финландия, а отскоро и в Словакия.
България също се готви да кандидатства с проект за умно село, който ще бъде изработен от Института за агростратегии и иновации и партньори, съобщи председател на института Светлана Боянова на уебинар за ролята на дигиталните технологии в земеделието, организиран от „Икономедиа”.
Пилотните проекти за умните села залагат не само на досегашните мрежи за комуникация, но и на новите технологии, които биха могли да улеснят фермерите в непосредствената им дейност. Дигитализацията би помогнала изключително много за дистанционното наблюдение на полетата, за състоянието на посевите, за програмирането на бизнеса по начин, който да изисква минимално човешко участие.
Когато цифровите технологии се прилагат масово не само в растениевъдството, но и в животновъдството, където 24-часовата постоянна заетост прави този труд непривлекателен за младите фермери, тогава и младите хора по-лесно биха се ориентирали към този сектор.
Създаването на умните села ще изисква огромна подготвителна работа, свързана не само с организацията на работата на земеделските производители, но и със социалната и образователната дейност, с развитието на услугите и поддържането на културното наследство в определени райони.