На 25 февруари земеделските производители ще имат възможността да присъстват онлайн на семинара (уебинар) „Бъдещето на общата селскостопанска политика и преходният период и реформата след 2022 г.“, организиран от Европейския парламент в България. Над една трета от средствата в бюджета на ЕС са заделени за селскостопанската политика, като целта на Общата селскостопанска политика е да подобри производителността, да насърчи развитието на селските райони, да намали предизвикателствата за околната среда и да осигури справедливи доходи на фермерите, се посочва в прессъобщението.
Събитието ще се проведе онлайн на 25 февруари, четвъртък, от 13 до 14,30 часа и на него ще бъдат обсъдени важни подробности, свързани с правилата през преходния период, както и насоките по реформата на ОСП след 2022 г.
В уебинара ще вземат участие Елси Катайнен (Обнови Европа, Финландия), заместник-председател на Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) на Европейския парламент и докладчик по преходните правила на земеделската политика на ЕС, Асим Адемов (ЕНП), заместник-член на комисия AGRI, Атидже Алиева-Вели (Обнови Европа), член на комисия AGRI, и Снежана Благоева, пълномощен министър, Специален комитет по селско стопанство, Постоянно представителство на Република България в Брюксел.
Модератор на дискусията ще бъде журналистът от „Гласът на земеделеца“ Анета Божидарова. Пълната програма на събитието ще намерите на сайта ни: http://epfacebook.eu/qwFn.
По време на срещата ще бъдат разяснени основните позиции на различните политически групи по отношение на новите изисквания и мерки, които се очаква да бъдат заложени в новата ОСП, както и преговорните позиции на България. Ще бъдат обсъдени въпроси за връзката на ОСП с други инициативи на ЕС като стратегията „От фермата до трапезата“, Зеленият пакт. Предвидено е събитието да протече с 30-минутна панелна дискусия и 60-минутна дискусия с въпроси от публиката.
Уебинарът ще се проведе в платформата Zoom. Работните езици ще са български и английски с двупосочен симултанен превод за участниците в срещата в Zoom. Броят на участниците в платформата е ограничен, затова ако искате да се включите през нея, е необходима регистрация до 24 февруари 2021 г. на следния адрес: http://epfacebook.eu/qwE8.
Онлайн дискусията ще бъде излъчвана на живо на български език на Facebook страницата на Европейски парламент в България.
Може да изпращате въпросите си към участниците предварително в slido на следния адрес: https://app.sli.do/event/bpliymil/live/questions или с код #CAP22. По време на уебинара въпроси ще могат да бъдат задавани през чата на Zoom, както и чрез коментари към излъчването във Facebook.