Време е за прибиране на последната реколта и почистване на градината от растителни остатъци. В някои случаи тя остава напълно празна, а в други се сеят сидерати, които се развиват в зимните месеци и обогатяват почвата. Има и междинен вариант за тези, които искат да подобрят почвата, но нямат предпочитания към зеленото торене.
Градинарството се развива не само благодарение на научните постижения, но и на много експерименти. Някои на пръв поглед изглеждат доста странни, но имат разумна обосновка и носят полза.
Защо да оставим корените на зелето в почвата
Кореновата система на зелето е добре развита и е разположена в почвения слой на дълбочина 40-50 см. Отделни корени проникват и по-дълбоко.
В повечето случаи, след прибиране на реколтата, растителните остатъци се събират и изнасят. Необходимо ли е да се прави това?
Всяка почва съдържа органична и минерална материя. Органичната е свързана основно с плодородието на почвата. Тя се състои от останки на насекоми и животни, от корените, листата и стъблата на растенията. Когато всички тези компоненти се разлагат се образува хумус, който е основата на органичната част на почвата, на нейния плодороден слой, източник на храна за растенията.
Корените на зелето, оставени в почвата, изгниват бързо – преди началото на следващия сезон, като по този начин подобряват състава на почвата и спомагат за възстановяване на плодородието.
Има и друг, съществено важен ефект – оставени в почвата, корените на зелето привличат земните червеи. Последните я разхлабват, правят я по-рохка, което допринася за свободното проникване на кислород.
Заедно с корените в градината може да оставите и долните листа на зелето, което ще допринесе за допълнително органично обогатяване на почвата.
Важно е да отбележим, че само абсолютно здравите остатъци от зелето ще са от полза за градината. Ако има и най-малки признаци на заболяване, корените и листата трябва да бъдат отстранени. Всяка идея заслужава внимание!
Защо да оставим корените и надземните части на доматите
Кореновата система на доматите е много добре развита, като това зависи от сортовите особености, начина на отглеждане и обработка. Основната част от разклоненията са разположени в еднометровия слой, но има случаи, когато достига до 1,5 м дълбочина.
Когато растенията са здрави е добре корените да останат да зимуват в почвата. Надземните части се нарязват на малки парчета и се разпръскват върху участъка – добре е да не са събрани на едно място, защото могат да се превърнат в убежище на вредители. Напролет, когато условията позволяват земята се обработва.
Ако разполагате с микробиологични препарати, съдържащи полезни микроорганизми и бактерии, е добре да напръскате растителните остатъци от зеле и домати с тях. Те ще ускорят процесите на разлагане и ще премахнат миризмите при гниене. Може да се използва Байкал ЕМ1, Триходерма, Бактофил и др.