Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
16.10.2020 г.

Предзимна сеитба на домати – практика за експериментатори

Съобразено с природата
Предзимна сеитба на домати – практика за експериментатори

sinor

Предзимното засяване на домати е практика, която не е често срещана, но за сметка на това е много, много обещаваща. В основата си сеитбата на различни култури преди зимата е копиране на естествените природни процеси, които научните специалисти наричат стратификация. От тези семена, преминали през закалката на снеговете и студовете, се получават силни и здрави растения, които са много по-устойчиви на температурните колебания и болести, включително фитофтора и кореново гниене.

Практиката показва, че “зимните” домати дават плод до първа слана, а когато са на топли повдигнати лехи под дебел слой мулч, доматените растения, предзимно засети, дават отлична реколта и при неблагоприятно лято – дъждовно и хладно.

Методи за предзимна сеитба на домати

Има няколко начина за предзимна сеитба на домати. По същество те всички си приличат, но имат някои особености.

Първият е засяването под топлоизолационно покритие на открито. Този метод е прост, но надежден. Характерното в случая е това, че за сеитба се избират цели домати, а не семена – те трябва да бъдат здрави и добре узрели. В края на октомври или през ноември, преди да  започнат студовете, на подходящо място в градината направете ямки с дълбочина 15-20 см. Във всяка от тях сложете по един домат. Да-да, по цял домат! Покрийте ги с рохка пръст и уплътнете, но така, че от най-горната част на доматите до повърхността да останат 10-на сантиметра. Отгоре се покрива със здрави сухи листа – дебелина 10-15 см. Притискат се с водопропусклив материал, за да не ги разнесе вятъра. Тук се прилагат различни варианти, като се използва слама, сухо сено, смърчови клони, чул или специални агровлакна. Покритието, независимо какво е то, ще предпази семената и бъдещите растения от измръзване.

През пролетта, когато почвата се затопли, покритията се отстраняват. Скоро от всяка ямка ще се покажат по цяло снопче кълнове, които трябва да се покрият с фолио или агро влакно за предпазване от замръзване. Когато разсадът се развие до подходяща големина се избират по-силните растения и се засаждат на постоянно място.

По този метод могат да се отглеждат само сортови домати, защото при хибридите няма гаранция за качествата на новите растения. Правени са експерименти с домати, взети от растения, отгледани от F1 семена и резултатите са добри, но не винаги това е сигурно.

Засяване в компостна яма

Този метод прилича на предходния, но здравите и узрели домати се поставят в компоста и се покриват съвсем леко. Ако нямате компостна яма може да се направи специален участък с площ около 1 квадратен метър (или по-малък), в който се насипва компост. Отгоре се слага допълнителен слой здрави растителни остатъци 10-15 см. Те ще бъдат естествен подслон и надеждна защита от ниските температури през зимата.

Когато земята се затопли, доматите с част от компоста се пренасят на подходящ участък, а когато се покажат кълновете се покриват със защитен материал. Слабите кълнове се отстраняват.

Предимството на този метод се крие в едновременното развитие и торене на разсада.

Недостатък е, че при хибридите няма гаранция за качествата на растенията.

Предзимно засяване на повдигнати топли лехи

Това е най-подходящ и организиран метод за тези, които обичат да правят всичко по правилата, но и обичат да експериментират.

До края на есента се правят високи лехи – познати са различни конструкции и всяка от тях е подходяща. Използват се семена и обичайни схеми, а също стандартна дълбочина на засяване. Отгоре се полага покривен материал. През пролетта, когато се покажат първите кълнове, покривният материал се отстранява и се прави малка оранжерия, като се използват подпори и полиетиленово фолио. Когато опасността от замръзване премине, полиетиленът се отстранява. Тези растения не само са много по-устойчиви, но се развиват по-бързо.

Имаме свободата да експериментираме, като не забравяме и за последващите грижи за растенията, от които също ще зависи количеството и качеството на бъдещата реколта.

Предзимна сеитба на домати – практика за експериментатори
20630
 

Последни материали
Виж
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Увеличиха квотата на България за улов на калкан в Черно море
Свързани материали
Виж
Домати, мариновани с босилек
Продукцията е върната на собственика, тече досъдебно производство
Разкриха кражба на 230 кила домати от зеленчукова градина в Кюстендилско
Някои хитринки
Нека дадем ускорение на узряването на доматите
Люта саламурена туршия
Полезни съвети
Причини за неравномерното узряване на доматите
Астуалната статистика показва огромен ръст и при дините
С над 72 процента повече домати и дини са прибрани това лято, спрямо през 2023 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини