Начало » Хоби земеделие » Малката градина
17.01.2020 г.

Различните почви се нуждаят имат специфични нужди от тор и вода

Различните почви се нуждаят имат специфични нужди от тор и вода

Отскоро имате място и се чудите какви растения да отглеждате на него. Първо трябва да сте наясно каква е почвата. И да не е рохкав чернозем, има начини част от недостатъците да се коригират. Стига, разбира се, да знаете как.

Песъчливата почва има някои добри качества - бързо се затопля, лесно се проветрява, приема добре влагата от дъжда и при напояване се обработва лесно. Но има и недостатъци - лесно се охлажда, не задържа дълго време влагата, внесеният оборски тор се разлага бързо и отива в дълбочина. Трябва често да се полива.

За да я подобрите, използвайте само оборски тор, нанасяйте го отгоре, без да го заравяте. Ако все пак се налага да внесете и минерални торове, нека да са в малки количества. Есенно време има нужда да покриете мястото с чернозем, богат на хумус, с дебелина на пласта от 10 см. Друг вариант е зеленото торене - това означава да заоравате зелена растителна маса предимно от бобови растения - фий, грах, люцерна.

Пригответе подходяща почвена смес за стайните любимци

Хумусно-песъчливата почва бързо и трайно се затопля, добре се проветрява, а минералните торове се запазват сравнително дълго време, задържа влагата. Това се смята за една от най-добрите почви. За недостатък се приема фактът, че лесно се отвяват фините частици от вятъра, а повърхността бързо изсъхва. Препоръчваме оборският тор да се заравя, а минералните да се внасят в малки количества, но често. Торфът не се закопава, с него се прави почвено покритие.

На глинесто-песъчлива почва виреят почти всички култури, проветряването е доста добро, минералните торове се задържат, обработката е нормална. Ако редовно се добавя хумус и оборски тор, можете да бъдете сигурни, че ще получавате високи добиви.

Ако прекалите с азота, ще се влоши храненето на растенията

Песъчливо-глинестата почва също се използва за отглеждане на всички култури, задържа и оползотворява влагата, достатъчно се проветрява. Оборският тор може да се използва като почвено покритие, което я предпазва от изсъхване.

Глинестата почва много добре задържа и оползотворява влагата, запазва за дълго време минералните торове. Не се проветрява обаче добре, през пролетта бавно се затопля и се обработва трудно. За да се подобри дренажът, през есента е необходимо да се внася смлян варовик с едрина от 2 до 5 мм, пластът Да е с дебелина 3-5 см.

Блатистата почва, наречена още смолница много добре задържа влагата, подходяща е за блатни растения. Тя е богата на хумус, но има плътен механичен състав. За да се подобри дренажът, трябва да се внесе ситно надробен варовик или доломит. Отгоре да се разстеле едрозърнест промит пясък.

Различните почви се нуждаят имат специфични нужди от тор и вода
13639
 

Последни материали
Виж
Днес е обнародвано решението
Депутат от "Величие" става зам.-шеф на Комисията по земеделие
Американския министър на земеделието с агресивна програма за пътувания, за увеличаване на пазарите в света
Шницели с гъби
Правителството разпореди „Агроводинвест“ да се влее в „Напоителни системи“
Правителството одобри парите за защита от градушка със самолети
Вижте кой влезе в Управителния съвет на Центъра за оценка на риска по хранителната верига
Свързани материали
Виж
Грешки при пресаждане на краставиците намаляват добива
Практика
Правилно използване на яйчните черупки в градината
Пролетно подхранване на растенията в градината
За здравина и устойчивост
Не допускайте преполиване или пресушаване на разсада!
Практика
Костното брашно е ценен органичен тор – плюсове и минуси
Съвети за градинаря
Сеченето на разсада – постоянна заплаха за ранното зеленчукопроизводство
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини