България е на първо място в Европа по екологичен показател в земеделието – става въпрос за събирането на старите опаковки от продуктите за растителна защита. Това съобщи министърът на земеделието Десислава Танева при днешната годишна конференция на тема „За чисто земеделието и сигурна околна среда“, организирана във ведомството. Над 97 % от опаковките, използвани от родните производители, са били събрани и преработени през 2019 г., което е доказателство за отговорността на фермерите.
Именно затова и в бъдещата Общоселскостопанска политика (ОСП) ще бъдат търсени начини за стимулиране на подобни практики и инициативи в земеделието, които щадят околната среда, посочи още министър Танева.
По време на форума министър Десислава Танева връчи специална награда "Най-отговорен земеделски стопанин" за 2019 г. на Георги Хаджийски, който отглежда 70 хил. дка земеделска земя с пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и рапица в област Враца и Монтана. Той е започнал да събира използваните пластмасови опаковки от растителна защита още преди да стартира системата, съответно е и предоставил най-голямо количество.
„Система за събиране и управление на опаковки от продукти за растителна защита на Асоциация растителнозащитна индустрия България (АРИБ) стартира през 2013 г. с подкрепата на МЗХГ и БАБХ. Успехът й е продукт на мениджмънта на асоциацията“, уточни земеделският министър. Министерството подкрепя подобни инициативи и търси начин да надгради тази система и да мотивира земеделските стопани да я ползват. „Трябва да намерим форма и начин как да удовлетворим исканията им, като основната цел за всички е щадящо околната среда земеделие“, подчерта още министърът.
От своя страна генералният директор на АРИБ Нели Йорданова обяви, че системата преработва стотици тонове опаковки годишно и има дългосрочен екологичен ефект върху родното земеделие.
Чрез системата земеделските производители в България разполагат с безопасен, а и безплатен начин за освобождаване от празните пластмасови опаковки. Броят на ползващите системата земеделци, се е увеличил стократно само за 6 години. В момента 4 000 земеделски стопани доброволно участват в нея. „Преди тя да заработи, пластмасовите опаковки са били изгаряни, заравяни или смесвани с други отпадъци“, уточниха от асоциацията.
Заместник-изпълнителният директор на БАБХ инж. Николай Роснев подчерта, че благодарение на доброто сътрудничество с АРИБ са постигнати тези добри резултати. Той допълни, че 2020 г. е обявена за година на растителното здраве.