Има твърдения, че житни зърна, взети от гробници на фараони в пирамидите, били засети и те поникнали. Кълняемостта на семената намалява при продължително съхранение и за отделните култури тя е различна. По тази причина на опаковките се посочват сроковете, в които семената запазват жизнеспособността си и имат максимална кълняемост.
Всяка култура има своите специфични особености, а това се отнася и за продължителността на годност на семената. Най-дълго запазват кълняемостта си представителите на семействата „Тиквови” и „Бобови”. Копърът, пъщърнакът и някои видове салати губят кълняемостта си много бързо – възможно е след една-две години вече не са годни за сеитба.
Семената преминават през три стадия на зрелост – млечна, восъчна и пълна. Степента на зрелост е важна за съхранението, а също и за кълняемостта. Растителните видове, чиито семена бързо губят кълняемостта си, се сеят свежи.
Съживяване на семена с изтекъл срок на годност
За съживяване на старите семена с изтекъл срок на годност се използват различни методи. Охлаждането е добре познат от градинарите метод. Установено е, че когато семената се съхраняват в неотоплями места, винаги покълват перфектно. Добре узрелите и изсушени семена с изтекъл срок на годност могат да се поставят във фризер за две седмици. След такава „ледникова епоха“ дори семена на култури (ягоди, делфиниум, астри и др.), които са с лоша кълняемост, покълват добре.
Контрастните температури също благоприятстват съживяването на семената. Методът е познат като шокова терапия.Те се поставят в кърпа и се завързват. В една чаша се налива гореща вода, а в друга – студена. Семената се потапят най-напред в горещата за 3-4 секунди, а после в студената, като контрастната процедура се повтаря пет пъти. Температурата на водата не трябва да надвишава 80 градуса по Целзий.
След това семената се изсипват и изсушават, но е важно да знаем, че преминали през тези контрастни температури, те не могат да се съхраняват дълго и трябва да се засеят в рамките на една седмица, а още по-добре след 2-3 дни.
Обработка със сок от алое е добра възможност за събуждане на семената. Отрязват се стари листа (поне на три години) от алое и се поставят в хладилник за две седмици. След това сокът се изстисква директно върху семената и така престояват от 20 до 60 минути. Не е необходимо изплакване – засяват се директно. Листата на лечебното каланхое имат същите качества.
Горещо събуждане се прилага при семена с изтекъл срок на годност, като се поливат с гореща вода директно върху почвата. Семената се поставят върху повърхността на почвата в контейнер, притискат се леко и се заливат с гореща вода. След това контейнерът се покрива с фолио и се оставя на топло до появата на кълнове.
Семената на целината поникват само при наличие на светлина и се засяват върху повърхността на почвата, но не се покриват.
Пазарът предлага различни стимулатори, ускоряващи процеса, както и обработени семена, които поникват по-бързо.